Dobrý deň, sused s ktorým máme spoločnú jednu stenu si nechal dom odizolovať vibračnou metódou nerez doskami a odvtedy asi po štyroch mesiacoch mi začal spoločný múr vlhnúť aj keď pred tým tridsať rokov bol absolútne suchý.Moj múr je z dutých tehál15x 30 cm a výške cca 15 cm. Keby som ho odizoloval injektážou bola by zrejme spotreba krému ďaleko vyššia ako u múru z plných tehál. Má zmysel použiť injektáž alebo radšej zvoliť inú metodu.Ďakujem za odpoveď.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 4 roky ago
- last edited 4 roky ago
- You must login to post comments
Dobrý deň. Zaujímavý dotaz. Najprv mi dovoľte sa podiviť nad Vami popísanou skutočnosťou. Nerezové plechy sú spoľahlivá metóda, je ale pravda, že je táto metóda veľmi invazívna k stavbe. To je asi všeobecne známe, ale že by otrasy pri zarážaní plechov mali spôsobiť zvlhnutie Vašeho spoločného múru je veľmi nepravdepodobné. Príčiny, ktoré by teoreticky mohli spôsobiť Vami popisovaný stav sú v podstate dve. Doska narušila akýsi rozvod vody alebo s odpadu s veľmi malým únikom, ktorý na prvý pohľad a v rádoch niekoľkých dní či týždňov nie je zreteľný, ale napriek tomu je to neustála dotácia a tým sa pomaly zvyšuje vlhkosť vo Vašej spoločnej stene. Druhá možná príčina je ešte menej pravdepodobná, ale vylúčiť sa nedá, a síce že značnými rázami pneumatického stroja pri zatĺkaní nerezových plechov došlo k popraskaniu existujúcej vodorovnej hydroizolácie vloženej v murive, ktorá ešte plnila svoju funkciu. Ale prekrížené plechy túto hydroizoláciu tiež nahrádzajú. Prečo by teda malo murivo začať vlhnúť? Jediné vysvetlenie u narušenia pôvodnej hydroizolácie by bolo, že chrómniklové dosky by boli zle prekladané, ale to sú už naozaj značné špekulácie. Tiež ma napadá, či plechy neboli votknuté do spoločnej steny do hĺbky jednej polovice. To by potom mohlo spôsobiť teoreticky Vami popisovaný stav. Avšak, ak Vaša strana muriva sa zamokruje a nie je to spôsobené havarijným stavom vyššie popísaným, je potreba zhotoviť dodatočnú hydroizoláciu z Vašej strany, ale na celú hr. muriva. Tu Vám zasielam link, ako postupovať pri injektáži pri murive vymurovanom z tehál s komorami, tj. link na technologický postup krémovej injektáže Systémom AquaStop Cream u voštinového muriva: https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk/poradna-temp/dotaz/kde-a-ako-vrtat-u-tehal-porotherm-heluz-vostinove-tehly-a-ako-pri-plneni-udrzat-spotrebu. Napriek tomu by som odporučil, než začnete čokoľvek podnikať, so súhlasom suseda (dúfajme, že bude spolupracovať) urobiť prehliadku a posúdiť stav aj z jeho strany.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- last edited 4 roky ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, pán Ivo,
napojenie hydroizolačnej vane na chemickú injektáž je v podstate jednoduché a nie je vlastne ani neobvyklé. Je potrebné krémovú injektáž Systémom AquaStop Cream vykonávať v týchto prípadoch do steny, ktorá je zbavená omietok. Princíp, alebo, lepšie vyjadrené, postup napojenia týchto dvoch hydroizolácií je ten, že asfaltová lepenka či stierková hydroizolácia podlahy napr. AquaStop Bitumen 2K sa vytiahne do výšky cca 50 mm nad injektážnu líniu. Takže je potrebné najskôr zhotoviť injektáž a následne vytiahnuť hydroizoláciu podlahy cez výšku injektáže. Injektážny krém AquaStop Cream sa šíri všetkými smermi od vrtu, a tak aj do zadnej nedovŕtanej časti steny, ale práve aj na povrch muriva okolo ústia vrtov. Tým sa vytvorí vodoodpudivá, v tomto prípade horizontálna vrstva v celej hrúbke muriva a dĺžke prevedenej injektáže, a ako som popisoval v predošlých vetách, aj na jeho povrchu. Pre ilustráciu a predstavu Vám vkladám fotografiu od jedného nášho zákazníka, ktorý nám ju poskytol s komentárom. Takto sa tepelne, alebo stierkou napojí hydroizolačná vaňa podlahy s vodoodpudivým povrchom múru. Tým sa tieto dve hydroizolácie navzájom dopĺňajú a vytvoria sa spoľahlivé uzavretie proti prenikaniu zemnej vlhkosti do miestnosti, ale samozrejme aj nad injektážnu líniu. Pre ilustráciu Vám prikladám fotografiu, ktorú nám poskytol náš spokojný zákazník, ktorý fotografiu čiastočne okomentoval a ja dovysvetlil túto zaujímavú ukážku. Myslím si, že pre ilustráciu, a tým predstavu môjho výkladu o napojení hydroizolácií je priložená fotografia prínosná. Na záver by som Vám ešte odovzdal jednu informáciu. Po vykonanej výplni vrtov injektážnym krémom môžete cez injektážnu líniu vytiahnuť hydroizoláciu bez akejkoľvek technologickej pauzy, pretože injektážny krém bude dispergovať, a to aj na vnútorný privarený alebo natiahnutý materiál, a tak sa hydrofobizácia dostatočne „natlačí“ na zvislú hydroizoláciu.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
Ilustratívne fotografie
Komentár k fotografii nájdete tu:
https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/poradna-sanace-vlhkeho-zdiva/dotaz/injektaz-aquastop-cream-po-dvou-letách
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 1 rok ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď a prípadné doplňujúce info bude až v dobe vykonávajúcej sa izolácie aj s nákupom
prípravku.
Ďakujem p.Ivo
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 1 rok ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments
Určite. Až budete realizovať stavebné a hydroizolačné práce a potrebovali by ste nejakú konzultáciu, na urýchlenie komunikácie mi môžete zavolať na tel. číslo 603 589 130.
JS
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 1 rok ago
- last edited 4 mesiace ago
- You must login to post comments