Krémová injektáž a sanácie muriva svojpomocne

Pomôžeme vám - Západné s stredné Slovensko
OBAKO s.r.o.
Ing. Ján Hriech +421 903 561 431
poradenstvo, objednávky, doprava a platobné podmienky
Pomôžeme vám - Východné s stredné Slovensko
NANOERA s.r.o.
+421 949 513 003 objednávky, platby
+421 911 641 758 poradenstvo, služby
0
0

Dobrý den pane Slabý. Hydroizolační vana zhotovená bitumenovou stěrkou AquaStop Bitumen 2K má mnoho výhod oproti klasických asfaltových pásů. Ty dvě hlavní výhody jsou neoddiskutovatelné. To jsou:
Hydroizolace je bezešvá, beze spojů. Ta druhá obrovská výhoda této stěrky je, že má velmi dobrou přilnavost k většině druhů povrchů (podkladů) i zavlhlých, snadno se hladítkem nanáší i na svislé konstrukce, záhyby, nerovné podklady, což u asfaltových pásů toto neplatí a na svislých konstrukcích či záhybech se asfaltové pásy odchlipují apod. Jistě z praxe znáte. Dalšími, řekl bych neméně zajímavými výhodami jsou, že vzniká protiradonová bariéra, je do jisté míry pružná a nemá tendenci při drobných otřesech či pnutí praskat, velmi snadná aplikace, a nanáší se do cca. 6 mm, takže se nejedná o jakýsi nátěr, ale vznikne dostatečně silná hydroizolační vrstva. Nechci, aby to znělo jako demonstrace výhod, ale opravdu, kdo začal zhotovovat tyto izolace, již na jinou izolaci pro tyto účely neměl potřebu přejít. V neposlední řadě se dá použít na svislé izolace podúrovňového zdiva při odkopání, tam bych řekl, že je nenahraditelná. Dobře se dá kopírovat nerovnost zdiva, nestéká, vynikající přilnavost k zavlhlému podkladu, což je u odkopaného podúrovňového zdiva vždy, atd. Nanáší se ve dvou vrstvách hladítkem a každá vrstva je již dostatečně pevná po 24 hodinách. U podlahy je vhodnější po první zhotovené vrstvě zhotovovat druhou vrstvu za 48 hodin a použít nejlépe tenisky s nízkým vzorkem. Je to sice určitá technologická pauza, časové omezení, ale klady jistě převládají. Ještě asi zajímavými vlastnostmi bitumenové stěrky AquaStop Bitumen 2K jsou, že se velmi kvalitně spojí s širokou škálou jiných druhů stávajících izolací a materiálů, od injektážní již probíraných clon, asfaltových lepenek, nerezových plechů až po dřevěné konstrukce. No zvažte, případně zkuste.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel spol. TRUMF sanace s.r.o.
https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk

  • You must to post comments
0
0

Najprv Vám popíšem dva spôsoby navŕtania a injektáže u tohto dierovaného muriva. Nazval som to variant č. 1 a variant č. 2. Pri variante č. 1 sa nikdy nesmie použiť PUR pena, pri variante č. 2. je naopak PUR pena dôležitá.

 

Variant č. 1: zvolíte si tú najvhodnejšiu škáru, ktorú chcete napustiť aktívnymi látkami injektážneho krému AquaStop Cream. Vrty však neurobíte v škáre, tak ako by ste postupovali např.u tehlového muriva vymurovaného z plných pálených i nepálených tehál, ale cca 30 mm nad touto škárou, ktorá má zamedziť vzlínajúcej vlhkosti. Tým si neotvoríte komôrky dierovaných tehál v tehlovom rade/šare pod škárou, čo by sa stalo pri vŕtaní v škáre, pri vŕtaní vrtákom s priemerom 14 mm (s obrusom vrtu 15 mm) a u maltovej špáry, ktorá býva nižšie. Ak je dierované murivo vymurované na základovej doske a prvý rad tehál je založený na prvom maltovom lôžku na doske, odpadá samozrejme problém pretečenia injektážneho krému o rad tehál nižšie. Ak dom nemá základovú dosku a nosné murivo bolo vymurované na svojom základe, v tomto prípade často vzniká ten možný problém nielen neúnosnej spotreby, ale ešte navyše aj riziko neúčinnosti, keďže injektážny krém pretečie o rad tehál nižšie, než potrebujeme. Bariéra pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti sa síce vytvorí, ale na škáre, ktorá je nižšie, a tým môže dochádzať z vnútorného alebo z vonkajšieho bočného smeru k premosteniu vlhkosti nad vzniknutú funkčnú hydrofóbnu bariéru. Postup navŕtania komôrkového muriva nad zvolenou horizontálnou škárou tomuto pretečeniu zabráni, pretože si škáru, respektíve tehlový rad dierovaného / komôrkového muriva pod škárou neotvoríte, a injektážny krém sa zastaví na tej vybranej maltovej škáre, do ktorej sa postupne a spoľahlivo bude injektážny krém vsakovať. Pri tomto postupe zhotovíte bariéru pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti v požadovanej výške, ale tento postup navŕtania nevyrieši možnú a častú nadlimitnú spotrebu. Vypočítaná spotreba sa dá relatívne “ustrážiť” a to rozpočítaním spotreby podľa výpočtu našej kalkulačky pre komôrkové tehly, ktorá vypočíta odporúčanú spotrebu na metre štvorcové priečneho rezu muriva a vydelením bežnými metrami zistíte, aká má byť dodržaná spotreba (litráž) na jeden bežný meter. K problematike spotreby u dierového muriva sa dostaneme v druhom odseku článku s názvom “Opakovaná injektáž vykonávaná v cykloch za použitia pištole Univerzál pre dodržanie odporúčanej spotreby u dierovaného muriva”.

 

Variant č. 2: navŕtanie muriva naozaj urobíte v tej Vami zvolenej škáre vrtom 14 mm s malým pokrátením ako je hrúbka komôrkovej tehly, a to z dôvodu, aby sa komôrky tehly, najmä rad dierovaných tehál pod škárou, v mieste vrtov spoľahlivo otvorili. Teraz by sa mohlo zdať, že je to ten prípad, ktorý nechceme. Ale pri tomto spôsobe prevedenia injektáže dierovaného muriva je to naopak veľmi dôležité. Následne vrty vyplníte montážnou penou (PUR pena) s vysokou expanziou. Pena nielenže vyplní samotný obsah vrtu, ale aj už otvorené komory / dierovanie tehál a to je to podstatné. Po niekoľkohodinovej technologickej pauze sa vrty opäť v celej hĺbke prevŕtajú.  Tým sa odstráni montážna pena z vrtov, ale komôrky zostanú PUR penou trvalo vyplnené.  Čo je ale tiež dôležité, odporúčam vrty prevŕtať vrtákom o stupeň väčším, tj. s priemerom 16 mm, ale nie väčším! Tým získame istotu, že vo vrte na stenách, tj. hlavne v miestach maltovej špáry a skeletu komôrkového muriva, nevznikne separačná / nepriepustná povrchová vrstva zvyškového polyuretánu. Vlhkosť u tohto muriva kapilárne vzlína cez maltovú špáru, následne skeletom a priečkami tehlového muriva a odvŕtaním sa nám tieto miesta opäť porézne otvoria pre rozptýlenie aktívnych látok. Spotreba bude už daná iba obsahom vrtov a výsledok bude spoľahlivý. Ponúka sa možno aj úvaha, že sa predvŕtanie škáry vykoná menším vrtákom, následne sa vrty vyplnia montážnou penou a odvŕtanie sa vykoná doporučeným vrtákom s priemerom 14 mm. To by však nemuselo byť spoľahlivé riešenie. Mohlo by totiž nastať toto: vrtákom napr. s priemerom 10 mm by sa všetky komory v mieste vrtu neotvorili a po prevŕtaní nami doporučeným vrtákom s priemerom 14 mm by sa naopak komory otvorili a celý tento postup by bol zbytočný a nevyhovujúci. Rekapitulácia: vŕtame v škáre vrtákom, ktorý je v priemere väčší ako je výška škáry, vykonáme výplň vrtu PUR penou a po technologickej pauze odvŕtame PUR penu z vrtu o stupeň väčším vrtákom. Steny vrtu budú opäť nasiakavé, najmä maltová škára, ale injektážny krém už nemá kam sa prepadať. Potom už nasleduje injektáž.

 

 

 

  • You must to post comments
0
0

Návod ako dodržať spotrebu u voštinovej dierovanej tehly.

Injektáž v cykloch za použitia pištole Univerzál pre “ustráženie” odporúčanej spotreby u dierovanej tehly:

 

  • You must to post comments
0
0

U voštinovej tehly, dierovanej tehly, je problém ustrážiť spotrebu. Prečo tomu tak je nie je nutné vysvetľovať, pretože si to každý určite vie predstaviť. Vlastník nehnuteľnosti si injektáž nechce oklamať a tým, že nemá množstvo plnenia pod kontrolou, má tendenciu, ľudovo povedané, pritláčať, a výsledok je zvýšenie spotreby. Tento postup je určite lepší, ako keby sa odporúčaná výplň znížením spotreby nedodržala, ale rozhodne to má jediný nežiaduci negatívny dopad, a to na Vašu peňaženku, a to si naozaj neprajeme. Pri variante č. 2 tento problém odpadá, ale nie vždy je variant č. 2 možný.

Ako teda postupovať pri variante č. 1? Najprv si spočítame spotrebu podľa kalkulačky pre výpočet spotreby, tj. aká by mala byť dodržaná spotreba na danú hr. napr. Porothermu a dĺžku dierovaného muriva. Pre výplň tohto muriva je výhodnejšie pre dodržanie spotreby použiť injektážnu pištoľ Univerzál. Do každej diery/vrtu nadávkujeme injektážny krém napr. 2 x stlačením páčky v celom rozsahu celého jej pohybu a tým je posun piestu vždy rovnaký a vytlačená dávka krému tiež. Do zadnej časti vrtu zasunieme plniacu trubičku a vykonáme prvé stlačenie spúšte v celom rozsahu a následne potom povytiahnutím do prednej časti dierovanej hr. tehly toto jedno stlačenie páčky opakujeme a môžeme pri tomto jednom i druhom posunu piestu aj čiastočne povytiahnuť trubičku. Toto vykonáme pri každej dierovanej tehle. Nemusíme striktne dodržiavať odporúčané osové vzdialenosti 100 mm, skôr rovnomerne rozdeliť počet vrtov podľa povrchového tvaru skeletu tehly. Takto budeme pokračovať u každého vrtu, tj. od prvého až k tomu poslednému vrtu daného injektážneho úseku. Po prvom cykle plnenia zistíme, že sme z celkovej vypočítanej litráže injektážneho krému spotrebovali napr. 1/3. Je teda jasné, že tento proces vykonáme 3 krát. Druhý príklad: po vykonaní prvého plniaceho cyklu injektovanej dĺžky muriva zostala 1/2 vypočítanej litráže. Cykly plnenia budú teda dva, atď. Myslím, že princíp je každému jasný. U dierovanej tehly, kde sa vŕta cez komôrky, to nie je problém. Len je nutné ponechať aspoň jednohodinovú, ale skôr viachodinovú pauzu (podľa veľkosti dierovania) medzi prvou výplňou a ďalšiou výplňou, a to z dôvodu, aby hustý injektážny krém z prvej výplne už skĺzol otvorenými komôrkami, ktoré otvorila priamka vrtu nižšie, ako je vrt. Tiež by bolo výhodnejšie meniť pri každom plnení tohto dierovaného muriva hĺbku zasunutia trubičky (páskou si zhotovíme kontrolné miesto na trubičkovom plnidle) na dve iné miesta hĺbky voštinového muriva, než u predchádzajúcej výplne, keďže aj v druhom cykle plnenia (tento postup plnenia som nazval cyklom ) bude prebiehať rovnaké dávkovanie krému do rovnakého vrtu a to opäť dvoma stlačeními páčky pištole, ale v rozdielnych hĺbkach.

Pri tomto modelovom príklade by sme celý proces/cyklus opakovali s technologickou pauzou naposledy, tj. tretíkrát. Technologická pauza s pribúdajúcimi cyklami plnenia by sa mala asi predlžovať. Injektážny krém sa potom, čo pomaly stečie komôrkami dole, bude vsakovať cez povrch maltového lôžka do šírky, hĺbky a dĺžky tohto maltového lôžka a rovnomernosť sa zaistí samotným chemicko-fyzikálnym procesom vsakovania injektážneho krému do savej štruktúry maltového lôžka. Jednoducho povedané, rovnomernosť rozloženia dávok injektážneho krému, ktorý skončí na maltovom lôžku, je výhodnejšia, a preto tá navrhovaná zmena hĺbok zasunutia injektážnej trubičky pri jednotlivých cykloch. Tento postup má svoj vlastný priebeh, iný ako prebieha u muriva bez komôrok, a je to z toho dôvodu, aby sa dodržala výdatnosť odporúčanej spotreby a injektáž sa nechtiac neoklamala, čo u koncových zákazníkov väčšinou nehrozí, ale skôr preto, aby sa neúmerne nenavýšila . Ak by môjmu výkladu v niektorých pasážach čitateľ neporozumel, môže mi volať v pracovných dňoch od 9-15.50 hod na poradenskú linku 00420 731 565 565. Budúca téma: Výšky injektážnych línií.

S pozdravom všetkým čitateľom tejto poradne

Jiří Schwarz

 

 

  • You must to post comments
0
0

Dobrý deň.

Objednal som si u Vás všetko potrebné na injektáž zavlhnutých stien z dierovaného muriva. Chcem Vás poprosiť, či nemáte názornú alebo schematickú ukážku injektáže stien z dierovaného materiálu variant 1 a variant 2 tak ako pri plnej tehle?

Ďakujem Boroš

  • Dušan Boroš odpovězeno 3 roky ago
  • last edited 3 roky ago
  • You must to post comments
0
0

Dodrý den pane Boroš. Na tuto otázku jsem mnohokrát odpovídal a tak Vám zde posílám lin, kde jsou popsané možnosti, jak se u toto druhu zdivo dá vcelku spolehlivě provést injektáž Systém AquaStop Cream. Zde klikněte: https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk/poradna-temp/dotaz/kde-a-ako-vrtat-u-tehal-porotherm-heluz-vostinove-tehly-a-ako-pri-plneni-udrzat-spotrebu

  • You must to post comments
Zobrazuji 5 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, nižšie uvedené kolónky aby mohol byť Vaš dotaz zaradený do našej Poradne. Váš email nebude zverejnený.
Name*
E-mail*
Obrázok
Názov súboru Veľkosť
Momentálne nie sú nahrané žiadne súbory.
Maximálny počet súborov 6, maximálna veľkosť súborov 3MB.
Podporované formáty súborov: gif jpeg jpg png

Všetky údaje, najmä texty a fotografie uvedené na týchto webových stránkach sú výtvorom a vlastníctvom spoločnosti TRUMF sanace s.r.o., predstavujú jej know-how a ako také požívajú ochranu rovnako podľa autorských predpisov upravujúcich duševné vlastníctvo.

Kontakty na našej prevádzkareň

Západné Slovensko
OBAKO s.r.o., IČO: 44701985
tel:+421 903 561 431
info@obako.sk

Východné Slovensko
NANOERA s.r.o., IČO: 46882812
tel:+421 949 513 003
info@nanoera.sk

Kontakty na sídlo spoločnosti

Blatnická 14/3, Praha 5
IČO: 24271268
IČ DPH: SK4120141938
DIČ: CZ24271268