Krémová injektáž a sanácie muriva svojpomocne

Pomôžeme vám - Západné s stredné Slovensko
OBAKO s.r.o.
Ing. Ján Hriech +421 903 561 431
poradenstvo, objednávky, doprava a platobné podmienky
Pomôžeme vám - Východné s stredné Slovensko
NANOERA s.r.o.
+421 949 513 003 objednávky, platby
+421 911 641 758 poradenstvo, služby
0
0

Dobrý deň,

chcem vyskúšať vašu injektáž, ale rozsah mojich prác bude v dĺžke cca do 5m v šírke múru 35cm. Chcel by som to mať všetko tak ako má byť, aby som dosiahol najlepších účinkov, ale rozmýšľam, či použiť aj Váš aktivátor pred tým, než otvory vyplním krémom. Murovacia malta nie je nejako extra pevná (garáž má svoje roky) ani nie je zvlhnutá po celej svojej dĺžke.

Ovšem aktivátor dodávate iba v 5l balení, ktoré by som nespotreboval ani z polovice. Je to teda potrebné?

Ďalej prosím, čím najlepšie omietnuť osekanú stenu v dĺžke sanácie (predpokladám, že bude asi 5-10 cm hrubá), aby som po zaomietaniu týchto polystyrénových zátok nevytvoril most, kadiaľ by opäť mohla vzlínať vlhkosť?

 

Ďakujem Janů

  • You must to post comments
0
0

Dobrý deň. Odpoveď k prvej otázke: Maltové škáry, ktoré sú už ,, nepevné,,, sú o to viac nasiakavé pre vodu / vlhkosť a tým veľmi nasiakavé aj pre injektážnu emulziu. Staré škáry sú pre krémovú injektáž ideálne, vrátane muriva murovaného na hlinenú maltu. Jednu nevýhodu Vášho muriva ale popisujete. Murivo je, podľa Vášho popisu, vcelku suché. Pre zvýšenie účinnosti injektážnej emulzie postačí u suchého (!) muriva vrty ľahko prevlhčiť vodou. Tým nemyslím akúsi vodnú predinjektáž, postačí vodou vrty prestrieknuť. Injektážny krém AquaStop Cream obsahuje tiež cca 20% vody vo svojom obsahu, ale pre injektáž suchého muriva to nie je veľa. Dispergácia aktívnych látok je v tomto prípade znížená, aj keď sa šíri aj v úplne suchom murive, ale menej intenzívne (clony od vrtov dosahujú menšej vzdialenosti), než je tomu u muriva zavlhnutého. Aktivátor ale nie je vo Vašom prípade nutný. Čo sa týka hrúbky omietky, rozumiem vašej obave. Sú dve možnosti, ako tento problém, ktorý ale vôbec nemusí nastať, vyriešiť. Tým, že zhotovíte injektážnu líniu Systémom AquaStop Cream v prvej škáre nad podlahou, murivo vyschne. Toho sa obávať nemusíte. Tým omietka nebude na murive mokrom, ale v určitom časovom horizonte už na suchom podklade a do budúcnosti nemôže zavlhať. Ale ak sa omietka bude v dolnej časti dotýkať vlhkej podlahy, je jasné, že čím je hrúbka omietky väčšia, tým je jej styk s vlhkým podkladom väčší a môže do štruktúry omietky prenikať určité množstvo vlhkosti z vlhkého podkladu podlahy. Toto sa väčšinou a intenzívne deje najmä u omietok na soklových častiach fasády. A tak riešenie je toto. Po vykonanej injektáži v predpokladanej hrúbke omietky položíte / navaríte / nanesiete hydroizolačnú stierku a tým vytvoríte hydroizolačný pások od zvislej roviny muriva do vzdialenosti hr. omietky a tým sa nová omietka nebude dotýkať zavlhnutého povrchu podlahy, respektíve vznikne oddelenie omietky od povrchu podlahy a nie je žiadny smer (zvislý i vodorovný podklad), odkiaľ by omietka mala byť dotovaná vlhkosťou. Druhá varianta. Naopak pred injektážou dokončíte omietacie práce s niekoľkodňovou pauzou, tj. s malou časovou technologickou pauzou a cez tieto nové omietky vykonáte injektáž. Tým sa aktívne hydrofobizačné látky injektážneho krému vsiaknu nielen do priečneho rezu muriva, ale aj do hr. novej omietky v mieste injektážnej línie. Je ale dôležité aj v tomto postupe vykonať navŕtanie do vybranej škáry. Škáry sú ale už pod omietkou. Toto ale nevyžaduje technicky zložité riešenie.

Pri omietacích prácach si vo zvolenej škáre injektážnej úsečky tj. na koncoch dĺžky injektáže zatlčieme do zvolenej škáry napr. 100 mm klinec, ktorý Vám bude lokalizovať výšku škáry aj po dokončení omietok. Potom si napr. stavebnou brnkačkou tieto dva body (čiastočne vyčnievajúce klince) prepojíte povrázkom a zhotovíte si rysku na povrchu novej omietky. Cez rysku na omietke sa budete bez najmenších problémov vrtom noriť do škáry pod omietkou a to aj keď vrt nasadíte o 1 či 2 mm vyššie / nižšie mimo rysku, pretože sa hrot vrtáka do škáry pod omietkou zanorí. Takže ani pri tomto postupe nestratíte výhody priebežnej vodorovnej škáry muriva a zároveň budete injektovať nielen murivo, ale i novú omietku. Oboje prevedenia sú spoľahlivé a ľahko uskutočniteľné riešenia. Snáď som Vašej druhej časti dopytu dobre porozumel. Tá zmienka o zátkach mňa tak trochu vo Vašom dotaze mate. Miesto vrtu so zasunutou zátkou, ale aj bez zátky, nemôže dotovať omietky vlhkosťou. Predpokladám, že toto ste ale nemal na mysli.

S priateľským pozdravom

Jiří Schwarz

  • You must to post comments
0
0

Moc ďakujem za radu.

  • You must to post comments
Zobrazuji 2 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, nižšie uvedené kolónky aby mohol byť Vaš dotaz zaradený do našej Poradne. Váš email nebude zverejnený.
Name*
E-mail*
Obrázok
Názov súboru Veľkosť
Momentálne nie sú nahrané žiadne súbory.
Maximálny počet súborov 6, maximálna veľkosť súborov 3MB.
Podporované formáty súborov: gif jpeg jpg png

Všetky údaje, najmä texty a fotografie uvedené na týchto webových stránkach sú výtvorom a vlastníctvom spoločnosti TRUMF sanace s.r.o., predstavujú jej know-how a ako také požívajú ochranu rovnako podľa autorských predpisov upravujúcich duševné vlastníctvo.

Kontakty na našej prevádzkareň

Západné Slovensko
OBAKO s.r.o., IČO: 44701985
tel:+421 903 561 431
info@obako.sk

Východné Slovensko
NANOERA s.r.o., IČO: 46882812
tel:+421 949 513 003
info@nanoera.sk

Kontakty na sídlo spoločnosti

Blatnická 14/3, Praha 5
IČO: 24271268
IČ DPH: SK4120141938
DIČ: CZ24271268