Dobrý večer, rád bych použil vaše výrobky při odvlhčování mého domu,který rekonstruuji a měl bych na vás dotaz,který se týká odvlhčení stěny domu,který je u svahu s nemožností odkopání,protože je zde skála,základy jsou také na skále. Rozhodl jsem se proto vykopat podlahy 40 cm a nahradit je novými ve skladbě:15 cm iglú deska,beton,polystyren,beton s vodním podlahovým topením.Všechny zdi jsem kompletně zbavil omítek a zůstal mi problém s velkou vlhkostí ve zdech-1,5m na výšku a 7 m na šířku,tloušt´ka zdi je 80ca je složená ze zvětralé žuly-smíšené zdivo kamenné.Z vaší poradny jsem se dočetl,že vlhkost se má kolem dokola obinjektovat a srovnat univerzální maltou a natřít až 3mi nátěry nějakého přípravku,(bohužel link mi nefunguje) a poté nanést sanační omítky.Nyní jsem slyšel i názor,že je lepší sanační omítku nedávat a na nátěr rovnou přilepit extrudovaný polystyren lepidlem na polystyren a poté natáhnout klasickým způsobem.Rád bych znal váš názor,k čemu vy se přikláníte.
Děkuji Veselý
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 7 rokov ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Veselý.
V podstate ste postup zhotovenia vnútornej izolácie zavlhajúceho muriva a ďalšieho sanačného systému, odvetrávanej podlahy na docielenie zníženia vlhkosti pod domom popísal správne až na sanačnú omietku. Sanačná omietka v momente, keď plošne uzavriete určitú časť podúrovňového muriva napr. kryštalickým náterom, prípadne našou stierkovou hydroizoláciou AquaStop Bitumen 2K, ktorá sa nenatiera, ale nanáša sa na pripravený podklad hladítkom v dvoch vrstvách, nie je vôbec nutná pre povrchovú konečnú úpravu. hydroizolačnej vrstve táto priedušná (paropriepustná) omietka stráca zmysel. Na túto zaizolovanú plochu sa väčšinou omieta klasická vápennocementová jadrová omietku. Nezmieňujete sa, či v tejto časti stavby, ktorá je vnorená do terénu, nepôsobí tlaková voda napr. v momente prívalových dažďoch či výdatných dlhodobých zrážkových úhrnoch. V týchto prípadoch je vnútorná izolácia vždy viac namáhaná z negatívnej strany stavebného dielca a treba túto vnútornú plošnú povrchovú izoláciu mať správne zvolenú a bezchybne vykonanú. Ak tam pôsobí len prenikajúca vlhkosť z neodizolovaného terénu do podúrovňového muriva (čo predpokladám, že je to Váš prípad) a veľmi pravdepodobne aj prenikajúca (kapilárne) vlhkosť od základu do popisovaného obvodového muriva, je tento postup vhodný a bude dlhodobo plne funkčný. Polystyrén na vnútorné použitie je úplne nevhodný pre Váš zámer. Zhotoviť vnútornú plošnú hydroizoláciu podúrovňového muriva nie je náročné a relatívne nijako nákladné. Ale predsa len jedno zásadné úskalie táto vnútorná hydroizolácia vždy! má. A to platí pre všetky izolačné povrchové systémy použité pre podúrovňové murivo z vnútornej strany stavebného dielca. Vlhkosť sa v tomto plošnom zaizolovaní do vnútorných priestorov už nedostane, to znamená, že nové omietky zostanú trvalo suché a to je to, čo chceme dosiahnuť. Ale v momente, keď sa táto plošná izolácia podúrovňového muriva zhotoví z vnútornej strany, vlhkosť už nebude mať možnosť do vnútorných priestorov prenikať a odparovať sa, čo chceme docieliť, ale bude mať tendenciu sa posúvať vyššie a prípadne sa posúvať aj do bočného smeru, to je tam, kam do doby pred zhotovením vnútorného zaizolovania nemala taký dosah, dobeh vlhkosti. Kde končí plošné zaizolovanie je potrebné zhotoviť tzv. uzávierku (vodorovnú a zvislú clonu) v murive pre tento možný posun vlhkosti. Toto sa vykonáva injektážou. Iná technológia sa použiť nedá. Takže je nutné zhotoviť spojené horizontálne a vertikálne línie vrtov napr. vo Vašom prípade veľmi pravdepodobne sa zhotoví injektáž muriva do obdĺžnika. Injektáž sa vykonáva podľa technologického postupu pre náš Systém Aquastop Cream, to je tak, ako máme uvedené napr. v technickom liste, ktorý je na stiahnutie na našom webe v rubrike: Dokumentácia k našim výrobkom.
Tým sa zamedzí presunu vlhkosti do bočných a najmä vyššieho smeru. Zhrnutie: Aké máme možnosti vo Vašom prípade, kedy nejde odkopom z vonkajšej strany zhotoviť novú zvislú hydroizoláciu na zamedzenie prenikaniu vlhkosti z neodizolovaného muriva od terénu? Plošná injektáž do muriva! nie je vhodná, pretože je to neplnohodnotná náhrada plošnej, zvislej, vonkajšej izolácie a už vôbec nenahrádza fungujúcu injektáž, ktorá sa najčastejšie pomenováva, ako gélová rubová injektáž, ktorá sa ale vykonáva cez murivo! Otázky a moje odpovede a najmä názory na túto problematiku nájdete tu, stačí kliknúť na tento odkaz: -odkopanie
Chemická rubová injektáž muriva je vhodná a účinná. Je ale dosť nákladná. Tá je popísaná na odkaze vyššie. Samotná sanačná omietka problém dlhodobo nevyrieši. A tým nám nezostáva než zvislá vnútorná izolácia, podľa vyššie popísaného popisu. Vyššie popísanú metódu vnútornej plošnej hydroizolácie a chemická injektáž Systémom AquaStop Cream na ohraničenie sanovaného podúrovňového muriva sme realizovali na stovkách objektov s úplne spoľahlivým výsledkom.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz – konateľ spoločnosti
TRUMF sanácia s.r.o.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 7 rokov ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments