Dobrý deň,
chata bola postavená v 60. rokoch minulého storočia. Jej garáž je z 2/3 zapustená do lesného svahu, v ktorom sú stromy v mýtnom veku. Vzadu v jednom rohu vždy po dlhšie trvajúcom daždi /september 2024/ vystúpi do steny vlhkosť. V rozmeroch 1×2 m ale omietka neopadáva, iba štuk. Na vonkajšej strane rohu nad zemou na svetlo vápennocementovej omietke /falošný brezalit/ sa vytvorí tmavý fľak cca 1×1 m vrátane bielych soľných vzorcov. Omietka drží. Betónová podlaha garáže je vcelku suchá.
Nosné obvodové múry sú 30 cm široké a sú vybudované z voštinových tehál zn. Tyn. V miestach, kde murivo vstupuje do zeme, je tento obvodový múr vybavený vonkajšou prímurovkou z plných tehál a jej vnútorná časť je opatrená zváranou IPou. Konštatujem, že to asi bolo zle postavené a teraz to potrebuje opraviť. Prosím o Vaše stanovisko. Bude možné zakúpením Vašej technológie a materiálu aspoň znížiť v tomto prípade vlhkosť muriva?
Aký by ste prosím volili postup prác? Bolo by možné v tomto prípade použiť Váš štandardný technologický postup, alebo treba vykonať nejakú jeho úpravu?
Vopred mnohokrát ďakujem. Rád by som to na jar realizoval.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 2 mesiace ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
odlupovanie štuku na omietkach a vystupujúce soľné výkvety potvrdzujú, že pôvodné hydroizolácie sú dlhšiu dobu dožilé. Len zhodou rôznych priaznivých faktorov nie je ešte jadro omietky úplne nesúdržné a nepevné. Tieto omietky ale pri sanácii musia byť s dostatočným presahom nad horným okrajom viditeľného, hoci „iba“ povrchového, poškodenie odstránené a nahradené omietkami sanačnými. To je zásada, ktorá by mala byť v týchto prípadoch dodržaná.
Avšak, je však potrebné vždy odstrániť príčinu, ktorú v tomto prípade predstavuje dožilosť pôvodných hydroizolácií. Podlahy sa zdajú byť suché, a pokiaľ sa teda nerozhodnete pre ich renováciu, je potrebné v stenách vytvoriť dodatočne novú hydroizoláciu na zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti, ktorá s určitosťou viac či menej murivo a následne omietky zavlhčuje. Tam, kde sa podlaha zanára pod úroveň terénu, ktorý je svahovitý, je podľa Vášho popisu pôvodná zvislá hydroizolácia ochránená tehlovou prímurovkou, pravdepodobne „štorckou“.
Vzhľadom k Vášmu dotazu a najmä popisu stavu je potrebné steny injektovať čo najbližšie pri podlahe, pokiaľ možno do škáry, a tak vznikne vcelku ľahko a spoľahlivo dodatočná vodorovná hydroizolácia v murive. Ak dodržíte nami odporúčaný technologický postup pre Systém AquaStop Cream, murivo trvalo vyschne. Pôvodné poškodené omietky, ako som sa na začiatku zmienil, by mali byť odstránené a nahradené omietkami sanačnými. Vo Vašom prípade by mal byť použitý ochranný náter pod sanačné omietky AquaSalt Stop – https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk/product/aquasalt-stop-10-litru-ochranny-nater-pred-zasolenim-pod-sanacni-omitky/.
V miestach, kde sa už podlaha zanára pod terén, je otázkou, či murivo už tiež nie je dotované aj z bočného smeru, pretože zrejme aj zvislá hydroizolácia bude minimálne na hrane svojej životnosti. V tomto prípade treba túto časť stavby odkopať až na základovú škáru, ochrannú prímurovku odbúrať, starú hydroizoláciu odstrániť a nahradiť ju hydroizoláciou novou, napr. bezšvovú stierkovú tixotropnú hydroizoláciu AquaStop Bitumen 2K – https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk/product/aquastop-bitumen-2k-flex-30-litrov-tixotropna-tekuta-hydroizolacia/. Na zvislé konštrukcie je táto stierka spoľahlivejšia a jej aplikácia je jednoduchšia v porovnaní s tavením asfaltových pásov. Tým bude obom dvom smerom dotácie vlhkosti do muriva zamedzené a murivo začne vysychať. V miestach, kde je už podlaha nad úrovňou terénu a pôdorys stavby je nepodpivničený, odkopanie základov nie je nutné.
Technologický postup nie je ani vo Vašom prípade odlišný od našich štandardných odporúčaní.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 2 mesiace ago
- last edited 2 mesiace ago
- You must login to post comments