Dobrý.Jedna firma mi robila injektáž vaším krémom asi pred 5 rokmi.Chcem sa opýtať že či ùčinok injektáži nevyprchal nakoľko dieri doteraz neboli uzavreté lebo sa ešte nerobili omietky kôli riadnemu vysušeniu domu..Injektáž sa robila zvnútra. Ďakujem za skorú odpoveď.
- Obert stáří dotazu 2 roky dní
- last edited 2 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý deň. Najprv Vás môžem uistiť, že otvoreným vrtom nemá čo vyprchávať a už vôbec nie hydrofóbna clona, ktorá po injektáži v relatívne krátkej dobe v štruktúre muriva vznikne. Túto myšlienku ste mal asi na mysli, že? V murive vzniká vždy pevná a ďalej už nerozpustná clona, bariéra pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti. Otvorené vrty v priebehu, ale aj po dokončenom chemickom procese, stabilitu hydrofobizácie muriva neovplyvňujú. Len môže vzniknúť malý drobný výron injektážneho krému u krajovej časti ústia vrtu po injektáži. Ale zásadnú pozitívnu vlastnosť polystyrénová zátka má. Pokiaľ sa jedná o navŕtanie obvodového muriva nad úrovňou terénu, či už z vnútornej alebo vonkajšej strany, nami dodávané polystyrénové zátky (XPS polystyrén) slúži najmä k tepelnému zatesneniu vrtu. Pred ôsmimi rokmi som si urobil termokamerové skúšky na cca 20 objektoch, kde boli vykonané injektáže krémové či kvapalné a následne boli zhotovené omietky. Z toho 10 stavieb, kde bola zhotovená krémová aj kvapalná injektáž bez použitia zátok a u 10 stavieb, kde naopak boli zátky po injektáži všade použité. V miestach vrtov, kde neboli vrty zatesnené polystyrénovými zátkami, boli jasné chladnejšie miesta. Jednoznačne som zdokumentoval, že polystyrénové zátky definitívne zamedzujú vzniku chladnejších miest v zimnom (mrazivom) období a to aj po zhotovení nových omietok. To len pre vysvetlenie, prečo sú zátky nami odporúčané.
Ešte Vám odpoviem v celistvejšej a odbornejšej rovine stability injektážnej clony pre zamedzenie kapilárne vzlínajúcej vlhkosti:
Stabilita hydroizolačnej clony vytvorenej krémovou injektážou AquaStop Cream® vo vlhkom murive.
Účinnými látkami injektážneho krému AquaStop Cream® je zmes organických zložiek označovaných ako silány a siloxány, ktoré sú charakteristické tým, že ich štruktúra je tvorená kremíkom. Kremík je prirodzenou súčasťou mnohých stavebných materiálov vrátane murovacej malty (kremičitý piesok), cementového spojiva aj murovacích materiálov, tj. pálených aj betónových tehál, tvárnic, vápennopieskových tehál a mnohých druhov stavebného kameňa. Je teda prítomný vo všetkých zložkách sanovaného muriva. Po injektáži do vlhkého muriva reaguje krém s vlhkosťou prítomnou vo okolitom prostredí, tj. v tehlách a malte, prípadne vo zvyšku omietky, a začnú postupne uvoľňovať účinné látky, ktoré v okolí injektážneho vrtu dobre prenikajú do najmenších pórov a kapilár. Na povrchu pórov a kapilár potom vznikne hydrofóbna polymérna silikónová živica, ktorá sa chemicky viaže na kremík prítomný v murive a vytvorí ďalej už nerozpustnú vrstvu, ktorá odpudzuje vodu v kvapalnej forme a bráni tak ďalšiemu prenikaniu vlhkosti murivom a tak konštrukcie v ale aj nad clonou začne vysychať.
Väzba účinných hydrofóbnych zložiek, silanov a siloxánov na silikátový (kremičitý) podklad vo vnútri konštrukcie, tj. v prostredí bez vonkajších vplyvov, je veľmi trvanlivá a zodpovedá životnosti samotnej sanovanej konštrukcie, čo je spravidla rádovo niekoľko desaťročí. Min. doba životnosti je 30 rokov, ale táto doba je skôr jej dolnou hranicou. Dala by sa garantovať doba ešte dlhšia, 50 rokov a viac, ale myslíme si, že garancia 30 rokov je doba časovo uchopiteľná pre nás i pre nášho zákazníka.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- adminsanace odpovězeno 2 roky dní
- last edited 2 roky dní
- You must login to post comments