Krémová injektáž a sanácie muriva svojpomocne

Pomôžeme vám - Západné s stredné Slovensko
OBAKO s.r.o.
Ing. Ján Hriech +421 903 561 431
poradenstvo, objednávky, doprava a platobné podmienky
Pomôžeme vám - Východné s stredné Slovensko
NANOERA s.r.o.
+421 949 513 003 objednávky, platby
+421 911 641 758 poradenstvo, služby
0
0

Dobrý deň Vám prajem. Mám otázku ohľadom aplikácie Aquastop bitúmenu na vnútorné murivo, ktoré je pod úrovňou terénu. V dome máme pivničné miestnosti cca 3,5m pod úrovňou terénu, murivo nemožno odkopať z vonkajšej strany, musel by som rozbiť celú terasu a to sa mi naozaj nechce. Napadlo ma, že by sa mohlo murivo v celej ploche pretiahnuť vašou stierkou Aquastop bitúmen a následne zakryť omietkou. Príde mi to ako dobré riešenie, ale neviem, som laik. Máte prosím vás s týmto postupom nejakou reálnu skúsenosť z praxe? Nezačne to po nejakej dobe robiť neplechu s murivom? Ďakujem za vašu odpoveď Pavol

  • You must to post comments
0
0

Dobrý deň. U zavlhajúceho muriva, ktoré je pod úrovňou terénu a je neprístupné pre odkopaní, nastáva určitá komplikácia pre odvlhčenie. Avšak by som tento stav rozdelil do dvoch možných situácií.

Prvá situácia: murivo pivnice, ktoré je pod domom, vo Vašom prípade pod terasou, je pre zhotovenie novej zvislej vonkajšej hydroizolácie odkopaním zeminy nereálne. V čase extrémnych súčtov zrážok a to najmä v čase povodní, ktoré zasiahli v minulosti ČR, najprv Moravu a neskôr Čechy (v týchto dobách boli plošne preverené hydroizolácie všetkých stojacich stavieb, okrem povodní zaplavených, keďže všetky vrstvy hornín dosahovali extrémneho nasýtenia vodou a extrémnej výšky hladín spodných vôd), nevznikla tlaková voda, respektíve nedošlo k prietoku vody skrz murivo a podlahy do pivnice, je jasné, že súhrnom viacero priaznivých faktorov, najmä priepustnosťou podložia, výšky spodných vôd v mieste stavby, ale aj ďalších faktorov, je síce viac či menej dotovaná spodná stavba “iba” zemnou vlhkosťou, ale voda do týchto suterénnych priestorov nikdy nenatiekla. Táto logická úvaha však s pribúdajúcim časom stráca svoju stoprocentnosť, lebo aj hydroizolácie starnú.

Druhá situácia: Rovnako situovaná stavba, ale v čase zvýšených dažďových zrážok začne do pivnice stavby voda tiecť cez murivo.

Záver: Tieto dve možné situácie môžu byť pre návrh riešenia rozhodujúce. V prípade, že ste nikdy nezaznamenali pôsobenie tlakovej vody a tým Vám do popisovanej miestnosti nenatekala voda, je možné zhotoviť zvislú hydroizoláciu z vnútornej strany od podlahy do výšky stropu, najlepšie, keby táto hydroizolačná stierka bola napojená aj na funkčnú vodorovnú hydroizoláciu v podlahe, čo je v praxi ťažké (myslené vytvorením tesného spoja vodorovnej existujúcej hydroizolácie v podlahe a novej zvislej vnútornej hydroizolácie). Ak by ale bola v rekonštrukcii aj podlaha, bol by to ideálny stav.

Bitúmenová hydroizolácia je veľmi pevná k podkladu a životnosť je porovnateľná s kvalitnými asfaltovými pásmi. Pokiaľ ale bude pôsobiť tlaková voda z negatívnej strany, tj. z druhej strany stavebného dielca na hydroizolačnú stierku skrz jej podkladové vrstvy, je značné riziko odtrhnutia zvislej hydroizolácie od steny. Ak ste v minulosti nikdy nezaznamenal pôsobenie tlakovej vody a tým pretečenie vody skrz túto stenu, možno postupovať podľa Vášho návrhu a po nanesení bitumenovej hydroizolačnej stierky je možné túto stierku nahodiť vápennocementovou omietkou. Keďže sa bitúmenová stierka nanáša v dvoch vrstvách, odporúčam na prvý, ešte lepkavý povrch, ľahko vtlačiť perlinku / mriežku. Druhú vrstvu hydroizolačnej stierky odporúčam naniesť tiež v hr. cca 2 – 3 mm, ale pred zatuhnutím zhotoviť zvrásnenie povrchu a to za pomoci hladidla so zubami a to do max. hr. druhej vrstvy cca 1-1,5 mm. Zvrásnenie povrchu sa prevádza vodorovnými ťahmi hladidla alebo krížením, viď foto. Toto zvrásnenie povrchu zvýši priľnavosť a pevnosť omietky k hydroizolačnému podkladu. Až posledné moje návrhy sú vlastne odpoveďou na Vami položený dotaz, ale považoval som za dôležité zasadiť všetko do širšieho kontextu, a to zďaleka nie vyčerpávajúceho, to len na vysvetlenie obsiahlejšieho úvodu mojej odpovede. Na záver Vám posielam odkaz na injektážnu metódu, ktorou sa dá vytvoriť bezvýkopovo vonkajšia zvislá hydroizolácia. Vždy je spoľahlivejšie zhotoviť zvislú hydroizoláciu z vonkajšej strany stavebného dielca, ktorý je pod úrovňou terénu, ale nie vždy je možno to vykonať dodatočne (Váš prípad), ale existuje spoľahlivá metóda a to gélová rubová injektáž: tu kliknúť gelová injektáž muriva.

S priateľským pozdravom

Jiří Schwarz

  • You must to post comments
0
0

Ďakujem vám za vašu odbornú odpoveď. Tlakovú vodu som nezaznamenal, iba veľkú vlhkosť omietok i muriva.

  • You must to post comments
Zobrazuji 2 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, nižšie uvedené kolónky aby mohol byť Vaš dotaz zaradený do našej Poradne. Váš email nebude zverejnený.
Name*
E-mail*
Obrázok
Názov súboru Veľkosť
Momentálne nie sú nahrané žiadne súbory.
Maximálny počet súborov 6, maximálna veľkosť súborov 3MB.
Podporované formáty súborov: gif jpeg jpg png

Všetky údaje, najmä texty a fotografie uvedené na týchto webových stránkach sú výtvorom a vlastníctvom spoločnosti TRUMF sanace s.r.o., predstavujú jej know-how a ako také požívajú ochranu rovnako podľa autorských predpisov upravujúcich duševné vlastníctvo.

Kontakty na našej prevádzkareň

Západné Slovensko
OBAKO s.r.o., IČO: 44701985
tel:+421 903 561 431
info@obako.sk

Východné Slovensko
NANOERA s.r.o., IČO: 46882812
tel:+421 949 513 003
info@nanoera.sk

Kontakty na sídlo spoločnosti

Blatnická 14/3, Praha 5
IČO: 24271268
IČ DPH: SK4120141938
DIČ: CZ24271268