Krémová injektáž a sanácie muriva svojpomocne

Pomôžeme vám - Západné s stredné Slovensko
OBAKO s.r.o.
Ing. Ján Hriech +421 903 561 431
poradenstvo, objednávky, doprava a platobné podmienky
Pomôžeme vám - Východné s stredné Slovensko
NANOERA s.r.o.
+421 949 513 003 objednávky, platby
+421 911 641 758 poradenstvo, služby
0
0

Dobry den.
Mal by som otázku ohľadom nasl. typu muriva. Sila steny je cca 60cm. Ide o kameň murovaný na akúsi hlinenú, snáď ílovú maltu. Na fotke je vidieť v škárach zvyšky cementovej fasády, môže to byť mätúce, murované je to fakt na nejakú mazaninu. Špára je nepravidelná. Vŕtať sa bude z vonku. Zvislá hydroizolácia nopovkou je hotová. Aký zvoliť postup? Treba radšej použiť aktivátor? Je potrebné zmenšiť rozostupy dier na 7cm? Mám držať  čo najlepšie rovinu a nevadi, že mi vrt niekde „uletí“ par cm vedľa? Nevadi, že vo vnútri (zatiaľ) zostanú omietky? Keď budem počítať hĺbku vrtu, mám počítať čisto murivo, teda bez vnútornej omietky? Vopred ďakujem veľmi pekne za odpovede a prajem príjemný zvyšok dňa.

obrázok

  • You must to post comments
0
0

Dobrý deň.
Z Vašich otázok je zrejmé, že ste si dosť informácií naštudoval, možno v tejto poradni, čo je u postupu svojpomocne nutné. U Vášho druhu muriva, ktoré nie je úplne ideálne pre vytvorenie dodatočnej izolácie pre zamedzenie kapilárne vzlínajúcej vlhkosti, a to ani pre mechanické metódy podrezávky muriva, ale stále platí, že aj u tohto muriva a jeho skladby sa dá Systémom AquaStop Cream zhotoviť podrezávka muriva s veľmi spoľahlivým výsledkom. Je ale jasné, že skladba Vášho muriva vyžaduje spoľahlivejší  a tým rozdielny postup prevedenia sanácie muriva /injektáže, než by tomu bolo napr. u tehlového muriva, Ytongu, pieskovca, opuky a pod. Navrhoval by som nasledujúci postup, ktorým dosiahneme maximálnej účinnosti. Budem odpovedať podla poradia Vašich otázok. To, že zamýšľate navŕtanie zhotoviť z vonkajšej strany pri obvodovom murive, je určitou výhodou pre problematiku bezchybného navŕtania rohov a miest dĺžok obvodového múru v hr. vnútorného muriva, ktoré je s obvodovým murivom previazané. Pozri tento nákres:

 

 

 

 

 

 

Ak je škára nepravidelná, ale priebežná, túto výhodu by som sa snažil využiť. Injektáž by sa robila približne v rovnakej výške s vodorovnými úsekmi, ktoré by sa injektážnymi kolmicami spájali. Pokiaľ ale škára bude iba na povrchu a po pár centimetroch sa priamka vrtu ocitne v ďalšom kameni, nedáva žiadny zmysel sa týmito povrchovými škárami riadiť, či prvé odhalené kamene obvrtávať. Aktivátor by som odporučil aplikovať do vrtov s technologickou pauzou max. jedného dňa, skôr niekoľkých hodín pred výplňou/injektážou injektážneho koncentrátu AquaStop Cream. Pri navŕtaní u Vášho druhu muriva je naozaj lepšie pre spoľahlivý výsledok osové vzdialenosti skrátiť z odporúčaných osových vzdialeností 100 – 120 mm na 70- max. 80 mm. Napriek tomu je preukázané, že v týchto prípadoch kamenného muriva je účinnejšie zhotoviť injektážne línie dve. Prvú vo výške, ktorá je tou výškovo najvýhodnejšou a druhú injektážnu líniu o 50 – 60 mm nad prvou injektážnou líniou. Samozrejme vrty druhej injektážnej línie budú na stredových vzdialenostiach spodnej línie. To znamená tzv. navŕtanie “cik cak”. Dvojradová injektáž u tohto druhu muriva zvyšuje značne pravdepodobnosť celistvého nasýtenia aktívnymi látkami v celom priečnom reze muriva bez “hluchých miest” a tým vytvorenie spoľahlivej clony pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti. Je mi jasné, že je to dvojnásobný počet vrtov a dvojnásobná spotreba injektážneho krému a tým nákladov. Avšak je to iba odporúčanie a môžete zhotoviť jednoradovú injektáž so skrátenými vzdialenosťami vrtov, kde dôjde k navýšeniu o cca 20% a aj pravdepodobnosť celistvého uzatvorenia muriva s vytvorením hydrofóbnej celistvej clony v priečnom reze muriva sa zvyšuje. Inak sa snážte držať vodorovnosť injektážnej línie, ale drobné odchýlky v osových vzdialenostiach, rovinnosti línie, náklonoch vrtov a súbežnosti vrtov, sú prípustné. Ale naozaj drobné. Drobné odchýlky sú prípustné v rádoch mm (odchýlky sa dejú v praxi v podstate vždy, a môžu sa pohybovať v mm do max. hranice odchýlky 1 – 2 cm – podľa rôznych faktorov).
Pre výsledok zhotovenej injektáže nemajú ponechané omietky žiadny negatívny dopad, ale podľa priloženej fotografie by som odporúčal tieto omietky, ktoré mi pripadajú už čiastočne znehodnotené, odstrániť a nahradiť omietkami novými, najlepšie použiť následne sanačnú omietku. Ale doba, kedy sa rozhodnete existujúce omietky odstrániť, je na Vás, pretože na injektáž a výsledok, ktorý sa bude vytvárať v murive, to vplyv mať nebude. Ak budete počítať spotrebu, zadávajte do kalkulačky pre výpočet spotreby skutočnú hr. muriva. Kalkulačka potom odpočíta odporúčané pokrátenie hĺbok vrtov. Ak sa ale rozhodnete pre dvojradovú injektáž, výpočet kalkulačky musíte navýšiť na dvojnásobok. V prípade skrátenia osových vzdialeností vrtov tiež bude spotreba v priamej úmere vyššia ako výpočet kalkulačky. Tá je nastavená na priemer vrtov 14 mm a osové vzdialenosti 100 mm v jednoradovom prevedení. Ale myslím, že toto je Vám jasné.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz

  • You must to post comments
0
0

Pán Schwarz, dakujem za komplexne vysvetlenie. Trochu tapem uz len v jednej veci – ak nemam priebežnú špáru  a chcem udržať osovú vzdialenost 70-80mm, budem nútený obcas vŕtať aj cez skalu. Je to spravne?  Alebo mam hladat najblizsiu sparu? Z toho co sme zatial vypozorovali sa nase murivo na sirke 400mm sklada z viacerych skal, co znamena, ze tam kde zacnem vrtat do skaly moze byt po 100 mm omietka alebo dutina.

Dakujem

dakujem

Polonec

  • You must to post comments
0
0

Dobrý pane Polonec. Cez skalu, myslíte skrz kameň? Predpokladám, že áno, ale len sa chcem uistiť, že to takto myslíte.
JS

  • You must to post comments
0
0

Ano, skrz kamen.

  • You must to post comments
0
0

Pokiaľ nebudú kamene vymurované v akýchsi vodorovných vrstvách, o ktorých ste sa vo vašom dotaze spomínal, ale situácia nakoniec bude iná, potom vrty budú vedené aj skrz kameň. Podľa tvaru a jeho veľkosti sa priamka vrtu v určitej hĺbke, podľa hr. kameňa, ocitne v spojovacom materiáli/malte. Preto som vysvetľoval, že obvrtávanie lomového kameňa vo svojej podstate nedáva zmysel. Fotografie povrchu odhaleného múru to bohužiaľ potvrdzuje. Nejedná sa o veľké bloky, ktoré by boli pokladané na seba vo vrstvách a kameň by bol opracovaný napr. do kvádra, ktorý by bol hlboký na celú hr. muriva. Vaše murivo je zvyčajne murované, kamene sú v rôznych veľkostiach a tvaroch, boli zvisle a vodorovne ukladané bez akejkoľvek systematickosti či pravidelnosti. V tejto skladbe muriva nie je reálne vyhľadávať maltové výplne. Ony sa budú tiež priamkou vrtu pretínať. Ak sú kamene savé, porézne, tak sa aj tak aktívne látky budú postupne do ich štruktúry vsakovať, ale aj do protnutých maltových výplní. Pokiaľ ale kameň bude nesavý (tento kameň ale vlhkosť neprenáša), vrty budú pretínať aj savé miesta muriva. Ak by murivo nebolo porézne a nasiakavé, nebolo by vlhké. A z tohto technologického algoritmu musíme vychádzať. Preto u kamenného muriva, a najmä u Vášho kamenného muriva (kamenné murivo je veľmi široký/všeobecný pojem), odporúčam dvojradovú injektážnu líniu. U kamenného múru, ktorý je nenasiakavý, ale zemná vlhkosť vzlína maltovými výplňami, povedal by som, že skracovanie osových vzdialeností vrtov je menej účinné ako dvojradové injektážne línie, ktoré som opísal vyššie. Keby som sa mal rozhodnúť u Vášho druhu muriva či zhotoviť jednu injektážnu líniu so skrátenými osovými vzdialenosťami, alebo dvojradovú injektáž, rozhodol by som sa pre dvojradovú injektáž. Som presvedčený, že je v týchto prípadoch spoľahlivejšia. Maltové škáry sa stáčajú podľa tvarov kameňov. Ide totiž o to, že priamky dvoch línií vrtov pretnú viac maltových miest, cez ktoré vlhkosť vzlína nahor a do ktorých sa injektážny krém AquaStop Cream bude spoľahlivo vsakovať. V týchto miestach, ktoré spôsobujú zamokrenie muriva a omietok, dôjde v momente ich pretnutia vrtom a následne vykonanej injektáže k spoľahlivému nasýteniu hydrofóbnym koncentrátom väčšiny nasiakavých miest v priečnom reze muriva.
Záver: aké vlastne máme u tohto druhu muriva možnosti pre vytvorenie dodatočnej izolácie pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti?

1) Polyuretánová injektáž je výnimočná, ale pre iný druh poruchy, a to pre zamedzenie prietoku tlakovej vody v lokálnom mieste skrz konštrukciu, kedy dokáže utesniť trhlinu napr. v železobetónovej konštrukcii v podzemných podlažiach a tuneloch a pod, ale do pórov a kapilár neprenikne svojim airbag efektom. Pozri vysvetlenie: https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk/polyuretanova-injektaz/. Pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti je neúčinná.

2) Gélová rubová injektáž: výnimočná metóda pre zhotovenie vonkajšej zvislej, ale aj vodorovnej hydroizolácie bez výkopu. Vysvetlenie tu: https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk/gelova-injektaz/. Pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti je neúčinná.

3) Kvapalné injektáže pretečú bez možnosti sa zachytiť v murive. Nekontrolovateľne pretečú nesúdržnym murivom a skončia pod domom, alebo horšie v spodných vodách. Značným náklonom, ktorý sa vykonáva u kvapalných injektáží vždy (medzi 30 – 45 st. náklonu k zvislej rovine), už týmto technologickým postupom vzniká značná nevýhoda pre vznik clony v celom priečnom reze. Pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti je to metóda neúčinná.

4) Nerezové plechy do muriva nenarazíme, budú sa deformovať a murivo nepretnú. Najvyššia invazívnosť k stavbe. Je to dané značnými pneumatickými rázy narážacieho stroja, ktorý zaráža chrómniklovú dosku do muriva, tá si ale musí bez rezu vytlačiť murovací materiál na výšku svojej hrúbky (niekoľko mm). Pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti je to metóda účinná, v tomto druhu muriva sa ale nedá realizovať.

5) Stavebná píla tento druh muriva tiež nepodrezne. Invazívnosť k stavbe. Pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti je táto metóda účinná, v tomto druhu muriva sa ale nedá realizovať.

6) Podrezanie muriva diamantovým lanom je reálne, ak nenastávajú priestorové komplikácie a obmedzenia. Nevýhoda: vyššia cena a invazívnosť k stavbe. Pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti je táto metóda účinná. Pravdepodobne ju možno Vo Vašom prípade realizovať.

7) Bezdrôtová elektroosmóza. Bez komentára.

8) Po mojej desaťročnej osvete sa u krémovej injektáže pripustilo v odborných kruhoch, ale najmä po mnohých rokoch ubehlej dennodennej praxe, že je táto metóda najúčinnejšia zo všetkých injektážnych metód pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti pri murive s vodorovným škárami, ktoré kvapalina z gravitačných dôvodov nemôže využiť . Prečo by ale za týchto faktov, úrovne poznania a porovnania, mala byť krémová injektáž AquaStop Cream menej účinná pri murive ako je to Vaše? Teda pri porovnávaní metód chemickej injektáže muriva. Áno, Vaša murivo je komplikované, preto je odporúčaný iný technologický postup ako je napr. u tehlového muriva. Krémová injektáž AquaStop Cream je preukázateľne najúčinnejšou metódou a tým aj vo Vašom druhu komplikovaného muriva.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz

 

  • You must to post comments
0
0

Pan Schwarz,

dakujem za vycerpavajucu odpoved. Zrealizujem dvojradovu kremovu injektaz, vrty povediem cez kamene a dodrzim predpisane rozostupy.

Polonec

  • You must to post comments
Zobrazuji 6 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, nižšie uvedené kolónky aby mohol byť Vaš dotaz zaradený do našej Poradne. Váš email nebude zverejnený.
Name*
E-mail*
Obrázok
Názov súboru Veľkosť
Momentálne nie sú nahrané žiadne súbory.
Maximálny počet súborov 6, maximálna veľkosť súborov 3MB.
Podporované formáty súborov: gif jpeg jpg png

Všetky údaje, najmä texty a fotografie uvedené na týchto webových stránkach sú výtvorom a vlastníctvom spoločnosti TRUMF sanace s.r.o., predstavujú jej know-how a ako také požívajú ochranu rovnako podľa autorských predpisov upravujúcich duševné vlastníctvo.

Kontakty na našej prevádzkareň

Západné Slovensko
OBAKO s.r.o., IČO: 44701985
tel:+421 903 561 431
info@obako.sk

Východné Slovensko
NANOERA s.r.o., IČO: 46882812
tel:+421 949 513 003
info@nanoera.sk

Kontakty na sídlo spoločnosti

Blatnická 14/3, Praha 5
IČO: 24271268
IČ DPH: SK4120141938
DIČ: CZ24271268