Dobrý deň, pomohla by injektáž muriva priamo do omietky v prípade, že jediný problém je, že múr vlhne od zámkovej dlažby? Nopová fólia je bohužiaľ chybne ukončená pod zámkovú dlažbu a omietka je nasiakavá a vlhká najskôr od kremičitého piesku a dlažby. Viď foto.
Ďakujem
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 4 roky ago
- last edited 4 roky ago
- You must login to post comments
Dobrý deň. Vaše fotografie sa do Poradne nestiahli. Pošlite mi ich do môjho emailu [email protected]. Než Vám odpoviem, radšej by som sa na foto pozrel.
S pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- You must login to post comments
Dobrý deň. Ďakujem za zaslanie fotodokumentácie. Ak ste si absolútne istý a presvedčený, že príčina zvlhnutia spodnej časti omietky je spôsobená stykom omietky s dlažbou, čo naozaj nie je nič neobvyklé, je reálna Vaša úvaha omietku od dlažby odizolovať, pretože vychádzam z Vášho predpokladu, že murivo omietku vlhkosťou nedotuje, murivo je suché, a jedná sa naozaj o ,, naťahovanie,, vlhkosti do omietok od podkladu nie zvislého, ale vodorovného. Áno, omietka sa dá odizolovať od zámkovej dlažby Systémom AquaStop Cream a to v podstate ako u klasického postupu pri injektáži muriva, s tým rozdielom, že vrty budú mať hĺbku len na hr. omietky, respektíve by som odporučil s malým predĺžením vrtov do muriva, povedzme o 20 mm ako je hr. omietky, aby sa vrt dal vôbec dostatočne naplniť injektážnou emulziou AquaStop Cream. Vrty by ste samozrejme zhotovil čo najbližšie k pochôdznej ploche. Podľa fotografií sa ale nedá určiť stupeň degradácie, najmä pevnosť omietok, a tak v prípade, že by ste sa rozhodol poškodené omietky odstrániť, navrhoval by som štandardnejší postup: ak by sa nová omietka opäť dotýkala vlhkého podkladu (zámkovej dlažby), dá sa tiež pri omietaní zhotoviť medzera medzi dlažbou a spodnou hranou omietky. Je jasné, že čím je hrúbka omietky väčšia, tým je aj jej styk s vlhkým podkladom väčší a môže do štruktúry omietky prenikať väčšie množstvo vlhkosti z vlhkého podkladu. Toto sa väčšinou a intenzívne deje u omietok na soklových častiach fasády, čo je Váš prípad, podľa Vášho predpokladu. Navrhnutý postup: po odstránení omietok v predpokladanej hrúbke omietky položíte / navaríte / nanesiete hydroizolačnú stierku a tým vytvoríte hydroizolačný pások od zvislej roviny muriva do vzdialenosti hr. omietky a tým sa nová omietka nebude už dotýkať zavlhnutého povrchu pochôdznych plôch. Tým vznikne oddelenie omietky od povrchu vlhkej zámkovej dlažby a nie je žiadny smer (zvislý ani vodorovný podklad), odkiaľ by omietka mala byť dotovaná vlhkosťou. Nemôžem nespomenúť dotáciu vlhkosti pri dažďoch (odstrekavanie vody na spodnú časť fasády), najmä pri intenzívnejších zrážkových úhrnoch, a tým sa tiež urýchľuje degradácia omietok, najmä a taktiež u pochôdznych plôch. Tieto soklové omietkové povrchy sa veľmi spoľahlivo ochraňujú hydrofóbnymi nátermi. Voda pri styku s takto ošetreným povrchom odskakuje a tým sa nevsakuje. Len je potrebné tieto hydrofóbne nátery cca po 3 – 5 rokoch obnovovať. Tieto nátery ochraňujú omietky aj pred značkovaním psíkov. Toto značkovanie fasád sa intenzívne deje najmä v mestských zástavbách, kde pribúda čoraz viac nezodpovedných majiteľov psov.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, skúsim to teda, ďakujem za vyčerpávajúce informácie.
S pozdravom
TP
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 4 roky ago
- You must login to post comments