Dobrý den,
prosím vás, momentálně řeším fasádu u svého zrekonstruovaného domku, ale v jeho zadní části se nachází zřejmě kamenný výstupek základu, který je hned nad terénem cca 50cm vysoký a 8 m dlouhý(celková délka RD ne 20m). Ve vlhkých měsících to je při dešti nebo sněhu se mi přes tento výběžek dostává do zdi nad ním vlhkost. V létě jsem provedl výkop s drenážní hadicí nopovou folií. Stav se zlepšil, ale podle mého názoru to není úplně v pořádku. Lonský rok mi vlhkost stoupala cca do 1m nad kámen. Nyní je to tak zhruba 20-30 cm a dochází k rychlejšímu vysychání…mám vypozorováno,že do 3-4 dnů při příznivém počasí (nejleépe slunečném dni)dochází k vyschnutí mokrých fleků na zdi, která je nyní tvořena maltou a brizolitem.
Tento rok mám v plánu brizolit až na cihlu omlátit a zakrýt děrovaným polystyrenem s fasádním systémem Baumit Open.
Jak jsem již psal, RD je již po rekonstrukci,takže by práce bylo potřeba provádět z venku.
Chtěl jsem se zeptat na váš názor, jestli by mohlo dojít k samovolnému vysušení pod děrovaným polystyrénem nebo jestli by jste mi nedoporučil něco z vašeho systému nemám problém se prací svépomocí.
V případě potřeby můžu zaslat foto.
Děkuji za odpověď
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 6 rokov ago
- last edited 6 rokov ago
- You must login to post comments
Dobrý deň.
Podľa Vášho popisu a ďalších plánov sa mi javí všetko ako správna cesta k odvlhčeniu Vášho objektu. Ale teraz už k Vášmu dotazu. Tím, že ste zhotovili odkop a drenážne odvodnenie, jednoznačne najmä nová zvislá hydroizolácia pri podúrovňovom murive znížila dotáciu vlhkosti, už podľa Vášho popisu priebehu vysychania na základe porovnania pred a po vykonaných prácach v závislosti od dešťových zrážok. Zvislá hydroizolácia ale zamedzuje prenikaniu vlhkosti iba z bočného smeru do podúrovňového zdiva. Obvodové zdivo bude veľmi pravdepodobne tiež zavlhať a to klasickým fyzikálnym procesom kapilárne vzlínajúcej vlhkosti, ktorá preniká aj do základov obvodového zdiva a to odspodu. Tam ste sa samozrejme odkopom dostať nemohli a predpokladám, že ste sa o to ani nepokúšali. Toto podkopanie základov by mohlo mať fatálne následky. Toto upozornenie je skôr preventívne a je určené pre všetkých čitateľov našej Poradne. Pred zhotovením zatepľovacieho systému, ktorý považujú skutočne za systém veľmi zaujímavý, najmä v oblasti sanácie vlhkého zdiva, by som predsa len odporučil zhotoviť dodatočnú vodorovnú hydroizoláciu, ktorá tam bezpochyby nie je, a to napr. naším Systémom AquaStop Cream. Píšete, že pred zateplením odstránite omítky až na cihlové zdivo. V tomto momente by som odporučil zhotoviť injektáž v prvej prechodovej škáre medzi kamenným základom a cihlovým murivom, ale za predpokladu, že výškovo bude táto prvá škára vyhovovať, tj bude v správnej výške. Ak by ste sa líniou vrtov dostali pod podlahu či izoláciu podlahy, samozrejme v prípade, že sa jedná o pôdorys domu, ktorý je nepodsklepený, využijete inú škáru medzi šárami tehál, ktorá bude najvhodnejšia. Vŕtanie z vonkajšej strany má svoje nesporné výhody a to najmä pre bezproblémové navŕtanie a injektáž priečneho rezu rohu pri obvodovom murive, ale aj v miestach murárskeho previazania obvodového zdiva so murivom vnútorným.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 6 rokov ago
- last edited 1 mesiac ago
- You must login to post comments