Dobrý deň, prosím Vás o radu, ako postupovať v prípade zmiešaného muriva, tehla a šedej škvarovej tvárnice. Tvárnice sú použité pod oknami, kde je sila múru iba tá tvárnica cca 30cm, výklenok je vo vnútri miestnosti pre kúrenie, ostatné murivo je tehla hrúbka 45cm. Tvárnice aj tehly začínajú na spodnej úrovni podlahy, kde bola kedysi papierová (thérový papier) izolácia a kde by tvárnice tvorili mokrý mostík. Pri tehlách je to bez problémov, dá sa ísť vodorovne nad podlahou asi 5-10cm. Tvárnicu by som musel obísť vysoko na jej výšku, vŕtať aj otvory po 10cm nad sebou pozdĺž tvárnice až hore, kde by bola opäť vodorovná škára. Je možné vŕtať tvárnice, ktoré majú vnútorné otvory, tak, aby som ich potom plnil približne rovnakým množstvom krému, ako otvory vyvŕtané v malte medzi tehlami? Nasýti sa potom spodok tých tvárnic s jej priečkami vo vnútri? Pravdepodobne by ale mohli nasávať vlhkosť z boku od podlahy, ktorá je asi práve tých 10 cm od spodku tvárnic. Mám zakúpený kýblik 10 litrov, aplikačnú pištoľ a 100ks polystyrénových špútov. Izolácie sú chybné aj vo vnútri domu, napríklad pod komínmi. Stavbe je niečo cez 50 rokov. Vopred ďakujem za odpoveď.
- Kotek stáří dotazu 8 rokov ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Kotko. Ospravedlňujem sa, že som Vám neodpovedal skôr, ale je sezóna a aby som povedal pravdu som v jednom kole. Avšak rád Vám poradím. Ako píšete správne, pri tehlovom murive je to naozaj jednoduché. Zvolíte si tú najbližšiu škáru pri podlahe av tej vodorovnej škáre zhotovíte horizontálnu líniu krémovej injektáže. Technologický postup určite viete. Dodržať priemer vrtov 14 mm, osové vzdialenosti max. 100 mm, hĺbku vrtov podľa hrúbky muriva mínus 30 mm, vyfúkanie otvorov po vrtoch stlačeným vzduchom (nemusí to byť kompresor, stačí obyčajná pumpička na bicykel s hadičkou) av neposlednom rade injektáž. Posledný krok – zavrieť ústie vrtov polystyrénom, rýchlotuhnúcim cementom. To všetko asi viete. Ale otázka bola iná. Ako ste napísali, pri tehlovom murive je to jasné, ale pri škvárobetóne. tvárnic je to zložitejšie. Takže rozhodne by som nevŕtal nad líniou, kde ju zhotovujete v tehlovom murive. Pravdepodobne by ste túto líniu mali už dosť vysoko nad podlahou, tj výška od podlahy k prvej ložnej škáre medzi tvárnicami. Medzi hydroizolačnou clonou vzniknutou v škáre medzi tvárnicami a podlahou by táto výška muriva mohla s veľkou pravdepodobnosťou ďalej zavlhať. Hoci je do tej výšky prvej škáry medzi tvárnicami, ale predsa len by tam zostal akýsi neodizolovaný pruh. Tento problém je u všetkých dutých tehál, najčastejšie pri Porotherme. Takže máme dve možnosti ako vyriešiť funkčné zainjektovanie tohto stavebného materiálu. Väčšinou sa to rieši tak, ako ste sa o tom zmienili, a to tak, že pokračujete v rovnakej línii, ako je to pri tehlovom murive, s rovnakým technologickým postupom a je potrebné naozaj si nejakým spôsobom odmerať množstvo krému plneného do jednotlivých otvorov z pochopiteľných dôvodov prípadnej neúnosnosti spotreby. To sa bežne robí. Krém sa rozpustí v tej ložnej škáre, nad ktorou ste vykonali injektáž. Samozrejme sa tvárnica „podizoluje“ hydroizolačnou clonou vzniknutou v ložnej škáre. Aby ste si tú ložnú škáru nenarušili, je nutné vŕtať nie do škáry ako je to pri tehlovom murive, ale tesne nad ňou. Ďalší náročnejší, ale úplne najistejší postup, je ten, že by ste vykonali výplne dutín tvárnic napríklad riedkou maltou (zhotovíte do každého otvoru vo tvárnici väčší otvor, vrtákom napr. s priemerom 50 mm do výšky tesne nad výškou línie injektáže) a tým získate kompaktnú savou vrstvu v celej hĺbke a šírke tohto tvárnicového muriva. Dva až tri dni by som nechal maltu stvrdnúť a do ešte zavlhnutého, avšak už pevného vyplneného tvárnicového muriva by som vykonal injektáž, ako keby som injektoval tehlové murivo vrátane rovnakej výšky. Savosť tvárnice vrátane ich maltovej výplne bude výborná a tak istota kompaktnej clony pre zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti bude účinná. Snáď sa mi to podarilo napísať zrozumiteľne. Ak by ste sa chceli ešte niečo spýtať, kedykoľvek ma môžete kontaktovať na mob.Čísle 603 589 130. Sanácia muriva – injektáž.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 8 rokov ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Schwarz, ďakujem Vám veľmi za vyčerpávajúcu odpoveď a vysvetlenie, urobil som to už teraz cez víkend, ale asi tým trochu horším spôsobom, tak, že som vŕtal v rovnakej línii, ako škára nad prvým radom tehál, cca 10cm od viditeľných zvyškov thérového papiera, pred viac ako 50timi rokmi nebola asi zváracia silnejšia lepenka. Do dutín škvarových tvárnic som dával dávku odhadom podľa tehlovej škáry, tam som dával na tehlovú stenu (45cm) 4x až 5x stlačiť pištoľ, (prvá fáza plnenia) podľa toho, ako mi jej krém vytláčal a ako bola vydrolená alebo nekompletná malta medzi tehlami, ale do tvárnic (múr 30cm) som dával 7x až 8x stlačiť pištoľ, aby sa v dutinách mohol krém rozpúšťať a nasiaknuť do tvárnic. Uvidím časom, čo to bude robiť. Ešte by som sa chcel prosím Vás opýtať, múr vyzerá ako mastný, ako sa krém vsakuje. Nebude potom nejaký problém s omietkou? Potom ešte otázka, pri čistení náradia len vodou, sa krém javí aj ako mastný, na rukách sa tiež kĺže, nakoniec som všetko poutieral do handry. Trochu som pokvapkal z pištole žulové schody, na ktorých krém urobil „mastné“ škvrny, nešlo mi to nejako umyť, skúšal som aj prášok na pranie a horúcu vodu, trochu to povolilo riedidlom C6000 (acetónové vnútroriedidlo). Čím by som mal prosím Vás správne odstraňovať zvyšky krému na náradí a prípadne na schodoch, či terasovej dlažbe? Ďakujem Vám veľmi za odpoveď a teším sa na vysychajúci múr. Zdeněk Kotek
- Kotek odpovězeno 8 rokov ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Kotko. Len krátko k tej injektáži tvárnicového muriva. To, že ste odsledovali počet stlačení pri aplikačnej pištole pri vrtoch do tehlového muriva (450 mm) a následne pri murive slabšieho tvárnicového (300 mm) zvýšil počet stlačení pištole pri plnení vrtov na 7, je skvelé. Tým je istota, že ste nainjektovali do tvárnicového muriva dostatočné množstvo silanového krému. Pokiaľ si môžem dovoliť ohodnotiť Váš postup, dávam pri injektáži komplikovanejšie murivo palec hore. Čo sa týka tých mastných „flekov“, to je ukážka šírenia injektážneho krému, ako sa už napúšťa postupne do murovacieho materiálu. Inak čo sa týka tohto „premasťovania“ muriva po aplikácii najlepšie sanačných nových omietok v týchto miestach, nemusíte sa obávať nejakého chemického či mechanického problému. Asi máte obavu, že omietka v týchto miestach horizontálnej línie vzniknutej hydroizolačnej clony môže byť nepevná k podkladu, ale naozaj tento problém nehrozí. Len taká rada. Je lepšie, ak vyložene neponáhľate, nechať injektážny krém rozpustiť v murive a až zistíte, že obsah vrtov je už prázdny, tým máte istotu, že všetok obsah vrtu sa už rozpustil, respektíve napustil okolie vrtov, až potom začať s omietaním nových omietok. Je to z dôvodu, že injektážny krém by mal tendenciu prenikať aj do pórov omietky čo nie je nič proti ničomu, ale predsa len je lepšie, keď clona vzniká v murive. V murive postupne vzniká pri reakcii s podkladom hydrofóbna polymérna silikónová živica, ktorá nie je ďalej rozpustná a dispergovateľná vo vlhkom prostredí. Vzniknutá polymérna živica vytvorí trvalú horizontálnu clonu, ktorá bráni ďalšiemu prenikaniu vlhkosti. K tej poslednej otázke. Väčšinou stačí náradie umyť ihneď po aplikácii horúcou vodou alebo utrieť jednoducho handrou. Čo sa týka tých škvŕn na schodoch či terase, tak tieto miesta len umyte horúcou vodou so saponátom. Uvidíte, že časom zafarbené miesta po postriekaní krémom postupne zmiznú. S pozdravom Jiří Schwarz.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 8 rokov ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Schwarz,
ďakujem Vám za rýchlu a vyčerpávajúcu odpoveď, nechám krém pôsobiť, aby sa v pokoji mohol rozpustiť do muriva. Otvory som vŕtal z vonkajšej strany, potom som ich vyčistil kompresorom, bol to naozaj gejzír prachu z každého otvoru, a potom aplikoval krém.
Vnútri miestnosti som mal vlhkú, odfúknutú omietku, niekde až do 1/2 metra, ktorú som odstránil niekedy v marci, nechal osychať asi mesiac, potom som použil disperzný Sokrat (neviem teraz presný názov), ktorým som múr nastriekal, dal novú omietku, po asi troch týždňoch som urobil novú štuku komplet celej miestnosti. Nad novou omietkou je práve teraz vidieť ešte nepravidelný pruh vlhkej starej omietky, čo nebolo predtým vidieť, ale muselo to tam byť. Beží tam ventilátor viac ako tri mesiace nonstop. V miestnosti je vlhkosť do 60%, niekedy aj pod 50%, v závislosti od vonkajšej. Bohužiaľ omietka asi ešte dobre držala, keď som to odsekával a vlhkosť omietky som si nezmeral, aj keď mám čím.
Potom som sa rozhodol pre váš systém, jednoducho to celé odizolovať od vlhkých základov, kde zrejme prestala fungovať stará izolácia. Ako zaujímavosť uvádzam, že je to najvlhšia časť domu, juhovýchodný roh, kde podlaha, ktorá je asi 1m nad terénom, plus asi 0,5m výška od podlahy toho vlkého pruhu, zatiaľ čo kde je podlaha aj mierne pod terénom, je to suché, jednoducho tomu nerozumiem.
Pred troma rokmi som urobil drenáž okolo celého domu, tá je v hĺbke od 60cm do asi 2,1m, poctivo vykonaná, nopová fólia, geotextília v celom výkope a geotextília ešte okolo drenážnej rúrky, štrk. Z drenáže stále odteká voda, v zime aj v lete, keď sú veľké sucha. Veľmi Vám ďakujem a prajem pekný deň,
Zdeněk Kotek
- Kotek odpovězeno 8 rokov ago
- last edited 3 mesiace ago
- You must login to post comments