Dobrý den pane Schwarz,měl jsem problém s internetovým připojením,tak Vám můžu až nyní poděkovat za vaše přehledné odpovědi a zároveň Vás chci ještě poprosit o radu,zda můžu injektáž provádět již z jara,nebo je vhodnější počkat na léto,až zdivo proschne.Ještě mi není úplně jasné, jak postupovat v rozích.Za Vaši případnou odpověď moc děkuji. S pozdravem Kocián Josef
- Kocián Josef stáří dotazu 8 rokov ago
- last edited 7 rokov ago
- You must login to post comments
Dobrý deň pán Kocián. Na suchšie obdobie čakať nemusíte, je to rovnako neisté, kedy toto obdobie príde. Niekedy je leto s veľkým množstvom úhrnom zrážok a vysokou relatívnou vlhkosťou vzduchu a niekedy, ako ten minulý rok s minimálnymi zrážkami. Je ale výhodnejšie vykonávať krémovú injektáž, keď je murivo zavlhnuté viac, tam sa silanová emulzia intenzívnejšie rozpúšťa a ľahšie vpenetrováva do pórov a kapilár muriva. Môže sa to zdať trochu paradoxné pre laickú verejnosť, ale všetky injektážne krémy na báze silán/siloxánu sa správajú rovnako. To je zákonitá vlastnosť všetkých silanových krému. Pokiaľ by Vám túto informáciu niekto vyhováral, verte, že nemá pravdu. Táto krémová injektáž je na inom chemickom a fyzikálnom princípe ako sú tekuté injektáže. To sa občas zamieňa, najmä v ich technologických postupoch. Bohužiaľ. Čo sa týka injektáže rohov Vám okopírujem už niekoľkokrát vznesenú otázku, ale veľmi dôležitú otázku a moju odpoveď z našej Poradne.
Dobrý deň, veľmi uvažujeme o odstránení vlhkosti Vašou metódou, chceli sme sa opýtať, či odporúčate radšej injektáž zvonku, alebo radšej zvnútra objektu (radšej by sme vykonávali injektáž zvnútra) Vopred veľmi ďakujeme za odpoveď.
Dobrý deň. Pri systéme AquaStop Cream nie je vôbec dôležité z ktorej strany stavebného dielca sa injektáž vykonáva. Vždy sa vŕta na celú hrúbku muriva (mínus cca 30 mm). Dôležité je vždy dodržať technologický postup, ako sú osové vzdialenosti vrtov, priemer vrtov, výška línie vrtov atď. Takže pokiaľ Vám vyhovuje vŕtať z vnútornej strany, nie je to vôbec žiadny problém. Jedno úskalie predsa len existuje. Toto úskalie sa týka rohov obvodového muriva a miest previazania muriva vnútorného s murivom obvodovým. Vysvetlenie: Je logické, že v momente, keď sa zhotovuje horizontálna línia vrtov väčšinou pri podlahe (v mieste, kde je potrebné zhotoviť clonu zabraňujúcu vzlínajúcej vlhkosti) do obvodových, ale aj vnútorných múrov a vrty sú vedené z vnútornej strany objektu a tým, že sa vrty zhotovujú kolmo na zvislú rovinu muriva, v týchto rohoch vznikne nezainjektovaný prierez (pôdorys) muriva. V rohoch obvodových múrov, ale aj v miestach muriva kolmo nadväzujúcich múrov je postup tento: za predpokladu, že sa vŕta z interiéru, sú dva možné postupy zhotovenia vrtov. Ten prvý je ten, že sa v týchto rohoch zhotovujú tzv. vejárové vrty. U kolmo nadväzujúceho muriva na murivo druhé, sa tento vejár vrtov zhotoví v max. počte vrtov čo možno najmenej sa otvárajúcich, má to však praktické obmedzenie. V praxi sa podarí zhotoviť v tomto vnútornom rohu maximálne 3 až 5 vrtov. Je jasné, že sa dna týchto vrtov v zadnej časti muriva vzďaľujú (roztvárajú). Preto pri týchto vnútorných múroch sa tieto vejárovité vrty zhotovujú z oboch strán, čiže dalo by sa tiež povedať z ľavej strany i pravej strany stavebného dielca. Ten istý vejár vrtov sa zhotovuje v rohoch obvodového muriva. Prvý vrt sa zhotoví na 45 stupňov 90 stupňového vnútorného rohu a následne ďalšie vrty sa zhotovujú do ľavej aj pravej strany. Ten druhý možný postup je tento. Pokiaľ by ste predsa len mohli tieto miesta vŕtať z vonkajšej strany, je to ďaleko spoľahlivejší postup. V mieste rohov obvodového muriva vŕtate z vonkajšej strany na hĺbku hrúbky muriva a na dĺžku hrúbky druhého muriva. Pre lepšiu predstavu je dobré si murivo pôdorysne nakresliť vrátane kolmých vrtov vedených do muriva a myslím si, že tento trochu ťažkopádny výklad bude ľahšie pochopiteľný, ale pri dobrej priestorovej predstavivosti to pravdepodobne nebude ani potrebné. Ten istý postup sa dá realizovať aj pri kolmo nadväzujúcom murive na obvodové murivo. Aj tam, ak by ste mohli vŕtať z vonkajšej strany (samozrejme stále myslím, len v týchto miestach), vrty by sa zhotovili na hĺbku obvodového muriva a na dĺžku hrúbky kolmo nadväzujúceho muriva. Tým budú tieto miesta plnohodnotne zainjektované. Pri zhotovení vrtov z vonkajšej strany toto nie je potrebné riešiť. Ale pokiaľ tieto vyššie popísané miesta budete riešiť popísaným postupom, výsledok bude úplne rovnaký ako pri sanácii vlhkého muriva v celej dĺžke zhotovenej z vonkajšej strany. Koniec odpovede z našej Poradne.
Snáď je to pán Kocián zrozumiteľne vysvetlené.
S priateľským pozdravom
Jiří Schwarz – konateľ spoločnosti
TRUMF sanácia s.r.o.
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 8 rokov ago
- last edited 4 týždne ago
- You must login to post comments