Dobrý deň,
zakúpil som potrebné vybavenie na aplikáciu AquaStop Cream a zahájil som navŕtavanie sokla rodinného domu z roku 1933.
Bohužiaľ, pri prvých vrtoch som zistil, že murivo je tvorené dutými betónovými tvárnicami s pôdorysom 50 x 30 cm a výškou cca 25 cm. Hrúbka steny týchto tvárnic je len cca 4 cm. Úroveň vnútornej podlahy je cca 1 m nad vonkajším terénom, tzn. že sa obávam dostatočného vyplnenia dutín (PUR pena, vápenno-cementová omietka), vnútorný priestor každej tvárnice je značný (cca 25 l). Predpokladám, že len čiastočné navŕtanie steny tvárnice je nedostatočné. Existuje nejaké riešenie, ako vykonať aplikáciu AquaStop Creamu?
Ďakujem za odpoveď.
- Trumf Sanace s.r.o. stáří dotazu 5 dní ago
- You must login to post comments
Dobrý deň,
tu pravdepodobne došlo k drobnému nedorozumeniu. Použitie PUR peny odporúčam pri dierovaných tehlách typu Heluz, Porotherm a pod., všeobecne pri voštinových tehlách, ako variant č. 2. Vo Vašom prípade však vzhľadom na vek budovy pôjde veľmi pravdepodobne o škvárobetónové tvárnice s jednou alebo viacerými komorami.
Pri tomto type muriva sa montážna pena zvyčajne nepoužíva. Ak sú však komory v hornej časti otvorené, je možné postupovať podľa variantu č. 1 pre tehly Heluz/Porotherm (pozri návod: https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk/navod-na-aplikaciju-injektaze/). Najdôležitejšie je v tomto prípade preštudovať si posledný odstavec v návode s nadpisom „Doplnenie pre variant č. 2“.
Ak sú tvárnice (ich komory) uzavreté, situácia je jednoduchá – maltová škára je dostatočne vysoká a hrúbka skeletu je 40 mm, takže nehrozí otvorenie komôr ani pretečenie injektážneho krému do nich. Musím však zdôrazniť, že pre chemické aj mechanické podrezávanie platí, že dodatočná hydroizolácia stien sa vykonáva výhradne v škárach, nikdy nie cez komory. Určitou nevýhodou môže byť, že škára sa nachádza vyššie, než by bolo voči podlahe ideálne, ale tento výškový rozdiel sa dá vyriešiť nadväzujúcim sanačným postupom.
Posledná dôležitá rada: Ak je dom v mieste injektáže nepodpivničený, nikdy sa neriaďte výškou vonkajšieho terénu (aj keď je nižšie než podlaha), ale vždy výškou „nuly“ vnútornej podlahy. To sú výškové zákonitosti, ktoré je nutné v tomto odbore striktne dodržiavať. Viac nájdete tu: https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk/navod-na-aplikaciju-injektaze/ Vás sa týka konkrétne štvrtý bokorys zhora vpravo.
S priateľským pozdravom,
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 dní ago
- last edited 5 dní ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, pán Schwarz,
bohužiaľ, tvárnice sú otvorené hore aj dole, sú na sebe 3 rady tvárnic. Takže steny tvoria len obvodové zvislé steny, navŕtanie aj v pripojovacej škáre je len v hrúbke steny tvárnice (t. j. cca 4 cm). Táto hrúbka pre navŕtanie je asi nedostatočná. Pripojovacia škára je buď pod úrovňou vnútornej podlahy, alebo cca 20 cm nad ňou. Do úvahy by prichádzalo len navŕtanie v škáre priamo v mieste spoja medzi dvoma tvárnicami, rozstup je však 50 cm a výška uvedených 20 cm nad vnútornou nulou. To je asi tiež nedostatočné. Som z toho celkom bezradný, ako postupovať.
Ďakujem, Jakubek
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 dní ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, pán Jakoubek,
to by však malo byť vcelku v poriadku. Ide predovšetkým o voľbu výškovo najvýhodnejšej škáry na injektáž (nad alebo pod úrovňou podlahy), o ktorej sa zmieňujete. Inak sa to v podstate ani vykonať nedá. Aj keby sa na mieste vykonávalo zarážanie plechov alebo rezanie muriva pílou kvôli vloženiu lepenky, postupovalo by sa z hľadiska výšky a umiestnenia úplne rovnako ako pri krémovej injektáži.
Dodatočnú vodorovnú hydroizoláciu v murive, ako je to Vaše, nie je možné vytvárať inde než v škáre. Pri iných typoch muriva z plných materiálov sú možnosti širšie, ale vo Vašom prípade je škára kľúčová. Už pri založení stavby (vzhľadom na letopočet nehnuteľnosti predpokladám, že hydroizolácia bola použitá) ju murári taktiež vložili medzi jednotlivé vrstvy (rady) tvárnic. Stále je tam teda maltová škára, pravdepodobne dostatočne vysoká, do ktorej budete vŕtať vrtákom s priemerom 14 mm v osových vzdialenostiach po 100 mm na celú hrúbku steny, presne tak, ako by ste injektovali škáru pri tehlovom murive.
Pokiaľ by sa škára nachádzala cca 50 mm pod „čistou“ nulou podlahy, bolo by to ešte prijateľné. Keďže však nepoznám presnú skladbu a stav Vašej podlahy, nemôžem Vám odporučiť nič iné, než využiť prvú škáru nad podlahou. To je tá 200 mm nad podlahou. V tejto úrovni sa vlhkosť definitívne zastaví. Výškový rozdiel medzi podlahou a touto už nepriepustnou škárou je potom nutné vyriešiť napr. zvislou stierkovou hydroizoláciou, ktorá sa „schová“ pod omietku.
S priateľským pozdravom,
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 dní ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, pán Schwarz,
asi to nepopisujem dostatočne presne, ale tvárnice majú len zvislé steny. Takže aj keď budem vŕtať v škáre, vždy prevŕtam len 4 cm steny, potom nasleduje 20 cm prázdna a potom protiľahlá zvislá 4 cm stena tvárnice. Jedná sa o verandu, vnútorná podlaha je po vybúraní starého terasa nanovo zaizolovaná a je položená dlažba. Predpokladám, že po tejto novej izolácii sa vlhkosť a pleseň preniesli do stien. Asi budem musieť izoláciu stien riešiť len nejakou vnútornou stierkovou hydroizoláciou na zabránenie plesniam? Ďakujem, Jakubek Ivo
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 dní ago
- You must login to post comments
Dobrý deň, pán Jakubek,
zavolajte mi na tel. číslo +420 603 589 130. Všetko operatívnejšie preberieme. Ak by Vám to vyšlo, ideálne dnes medzi 13.00 – 14.00 hod. Pekný deň. JS
- Trumf Sanace s.r.o. odpovězeno 5 dní ago
- You must login to post comments

































