Krémová injektáž a sanácie muriva svojpomocne

Vlhké múry

Vlhké múry v dome neznamenajú nič dobrého pre majiteľa objektu. Preto by situácia mala byť čo najrýchlejšie riešená. Vlhkosť znižuje životnosť domu av neposlednom rade, bývanie vo vlhkých priestoroch môže ohrozovať zdravie ľudí, ktorí v ňom žijú. Ako to, že murivo vlhne a aké je najideálnejšie riešenie?
S vlhkým murivom sa stretávajú prevažne majitelia starších domov, pri ktorom je izolácia už dožila. Bez funkčnej izolácie proti vlhkosti môže voda zo zeme vzlínať múrmi až do obytných miestností si treba uvedomiť, že dom bez izolácie má podobné vlastnosti ako huba stojaca vo vode. Vlhkosť muriva sa potom zhoršuje, a to na základe presolenia omietok. Rôzne druhy rozpustených solí (sírany, dusičnany, chloridy) sa do muriva dostávajú so vzlínajúcou vodou. V murive postupne kryštalizujú a zapĺňajú póry v tehlách a omietke, čím znemožňujú vysychanie muriva a podporujú vzlínanie vody do väčšej výšky. Na stenách sa potom vďaka tejto príčine tvoria vlhké mapy so soľnými výkvetmi. Spočiatku sú len neestetické, neskôr poskytnú výborné podmienky na rast plesní, nasleduje rozpadanie omietky a následne aj na degradáciu muriva. Soľ má hygroskopické vlastnosti a dokáže vtláčať vzdušnú vlhkosť späť do omietky.
hydroizolacia

Najprv sa musí stanoviť príčina

Pred akýmkoľvek sanačným opatrením proti vlhkosti muriva, je nutné dôkladne preveriť príčinu. V niektorých prípadoch nemusí ísť o vlhkosť z podložia a okolitej zeminy, ale vlhnutie môžu spôsobovať aj niektoré skryté poruchy rozvodov vody, kúrenia alebo kanalizácie. V prípade, keď sa vlhkosť neprejavuje viac-menej rovnomerne v celom dome, ale jedná sa skôr o ojedinelé ložiská, sa rozhodne odporúča preveriť neporušenosť domácich rozvodov, ale aj správnosť napojenia odkvapov a zvodov dažďovej vody a kanalizácie. Príčiny vlhkosti môžu byť tiež v kombinácii niekoľkých vlhkostných porúch.
Môže vznikať kondenzát, ktorý na murive bude tvoriť ostré vlhkostné mapy, to môže byť zapríčinené vznikom tepelných mostov, a to konkrétne v zimnom období

Vyrieši sanačná omietka vlhkosť muriva?

Sanačná omietka sama o sebe vlhkosť nedokáže vyriešiť. Veľmi často sa ľudia domnievajú, že stačí oklepať degradovanú omietku, naniesť omietku sanačnú a murivo postupne vyschne. Sanačná omietka síce na vlhkom murive vydrží dlhšie ako bežná omietka, príčinu vlhkosti ale nevyrieši. Sanačné omietky sú ale veľmi účinné v situáciách, keď je vlhkostná príčina alebo zdroj vlhkosti odstránený. Sanačná omietka má väčšie množstvo pórov, tiež sa hovorí otvorená pórovitosť, vďaka tomu môže vodná para lepšie difundovať z muriva von a umožňuje tak murivu rýchlejšie vyschnúť. Pred nanesením treba úplne odstrániť zasiahnutú pôvodnú omietku a preškriabať škáry muriva do hĺbky až 2 cm. Pri realizácii sanačnej omietky svojpomocne AquaSan Porosity, ktorá dokáže ušetriť veľké finančné prostriedky, je dobré riadiť sa odporúčaním výrobcu. Nemalo by sa ani zabúdať na aplikáciu protisoľného náteru, ktorý zabráni zvyškovej vlhkosti, aby transportovala sole zo zvyškovej vlhkosti do novo zhotovenej omietky.

Kedy je potrebné vykonať celkovú sanáciu domu? Prehľad hlavných možností

Vzlínajúcu vlhkosť často nie je možné riešiť inak než prevedením niekoľkých sanačných metód, ktoré vytvoria pre vlhkosť nepriepustnú komplexnú bariéru. Obvykle sa jedná o pomerne výrazný stavebný zásah, izoláciu stien je totiž obvykle nutné spojiť s izoláciou podláh. Existuje niekoľko možností (mechanických alebo chemických), ako hydroizoláciu vykonať. Nie je možné jednoznačne rozhodnúť, ktorá metóda je najlepšia, každá môže nájsť svoje uplatnenie v konkrétnej situácii.

1. Podrezanie muriva reťazovou alebo lanovou pílou

V oboch prípadoch sa murivo podrezáva v maltovej škáre po približne metrových úsekoch. Do vzniknutej medzery v škáre muriva sa vkladá izolačný materiál v kombinácii s natĺkaním plastových klinov, ktoré zabraňujú zosadeniu muriva. Následne sa medzera vyplní maltou. Avšak tieto technológie sú síce účinné, ale jedná sa o náročný stavebný zásah do konštrukcie objektu.

2. Podsekanie muriva

Tento postup sa uplatňuje pri kamennom a zmiešanom murive. Murivo sa po malých úsekoch postupne vybúrava, podklad sa vyrovná a po vložení izolácie sa múr opäť domuruje. Tento postup je veľmi pracný a opäť veľmi náročný na konštrukciu objektu.

3. Izolácia pomocou zarážania nerezových plechov

Táto metóda spočíva v zarážaní vlnitých nerezových plechov špeciálnym prístrojom do maltovej škáry muriva. Murivo sa teda nemusí podrezávať a nemôže dôjsť k sadaniu muriva, čo je šetrné k statike budovy. Metódu je možné použiť len pri murive s priebežnou škárou.

4. Chemická injektáž injektážnym krémom

Do muriva sa navŕta rada otvorov s priemerom 14 mm, do ktorých sa napustí krémová emulzia, ktorá prenikne do vodivých kapilár muriva a vytvorí súvislo nasýtenú hydrofóbnu membránu, ktorá má hydroizolačné účinky. Metóda je vhodná napr. pri historických budovách, kde neprichádza do úvahy podrezávanie, ale aj pre všetky typy muriva. Preto sa stala najvyužívanejšou metódou dodatočných hydroizolácií muriva. Dnes si ju už dokáže každý zhotoviť sám. Injektážny krém AquaStop Cream bol priekopníkom injektáže muriva svojpomocne a jeho účinnosť už vyskúšalo viac ako 70 000 ľudí.
injektaz muriva aquastop cream

Doplnkové sanačné technológie

Po odstránení príčiny vlhkosti murivo počas nasledujúcich mesiacov vysychá. Aplikácia sanačnej omietky zaistí rýchlejšie vysychanie a zabráni tvorbe vlhkých miest, protisoľné nátery zase zabránia prestupu solí do novej omietky. Nevyhnutné je v prvých mesiacoch dostatočne vetrať a v prípade obytných priestorov v zimnom období temperovať. V niektorých prípadoch sa nepodarí problém vlhkosti odstrániť bez súčasných terénnych úprav, v rámci ktorých sa vykoná inštalácia drenáže odvádzajúca nadbytočnú vodu od domu v kombinácii so zvislou hydroizoláciou AquaStop Bitumen 2K.

hydroizolacia

Problémy spojené s vykonávaním hydroizolácie

Vlhkosť dokáže postupom rokov dom úplne zničiť. Pokiaľ sa jedná o stavbu z nepálených tehál tzv. bravčovíc, môžu byť deštruktívne účinky vlhkosti ešte oveľa razantnejšie ako u domov z pálených tehál či kameňa. Vykonanie hydroizolácie so sebou vždy nesie určité stavebné riziká, pokiaľ sú však dodržané správne postupy, nebývajú komplikácie nijako veľké.