Krémová injektáž a sanácie muriva svojpomocne

Sanácia vlhkého muriva

Mokré steny predstavujú riziko nielen pre budovu ale aj pre ľudské zdravie, preto je potrebné vlhké murivo riešiť bezodkladne.
Napadnutie plesní, ktoré ohrozujú ľudské zdravie, degradácia omietok a muriva zase ohrozuje budovu. So zvyšujúcim sa prenikaním vlhkosti do muriva, nábytok a predmety v miestnostiach hnijú a rozkladajú sa. Preto by sanácia vlhkého muriva nemala byť dlho odkladaná.

Injektážny krém AquaStop Cream

Injektážny krém AquaStop Cream

Zistite príčinu a podniknite kroky

Výkvety solí, tvorba plesne, vlhké škvrny a degradácia omietok sú prvými príznakmi vlhkosti v stenách. V počiatočnej fáze nám môže vlhkosť muriva napovedať zatuchnutý vzduch. Najprv je ale potrebné skontrolovať, či nejde o následok poškodenia ako je netesné potrubie alebo prasknuté vodovodné potrubie, poprípade poškodenie odpadov. Pokiaľ možno túto príčinu vylúčiť, mohlo by ísť o kondenzáciu vodnej pary prenikajúcej do muriva zvonku. Ako tretí variant je, že môže prenikať vlhkosť, napríklad zo zeme do muriva následkom už dožilej, alebo úplne neexistujúcej hydroizolácie v murive.Ako v prípade akútneho poškodenia rozvodov vody alebo odpadov, tak kondenzácie vlhkosti nám obvykle pri sanácii postačí odstránenie príčiny a následné vysušenie múru. Typickými sanačnými opatreniami sú odstránenie plesní a vysúšanie steny prívodom tepla a kvalitným vetraním. Pokiaľ je vlhkosť zvnútra, jedná sa o zásadnú konštrukčnú vadu, ktorá vyžaduje nákladnejšie sanačné opatrenia.

Typické příčiny

Voda vzlína cez kapilárny systém muriva, pretože vlhkosť hľadá vždy cestu najmenšieho odporu. Typickými príčinami sú nefunkčná hydroizolácia muriva, zle vykonaná drenáž, vysoká spodná voda alebo nevhodné vonkajšie obklady, ako sú zateplenie fasády a pod.

Sanačné metódy

Pre každú vlhkú stenu neexistuje všeobecne správny a účinný spôsob sanácie vlhkého muriva. Sanačné zásahy je nutné individuálne prispôsobiť situácii.

Sanácia vlhkého muriva - sanačná omietka

Sanácia vlhkého muriva – sanačná omietka

Na výber sú tieto metódy:

Sanačné omietky

Sanačná omietka sa na stenu nanáša z vnútornej a vonkajšej strany. Nemožno ich ale považovať za univerzálne riešenie, pretože vždy je len otázka času, než začnú opäť degradovať. Samotná sanačná omietka bude mať maximálne životnosť 5 rokov v závislosti od stupňa zavlhčenia muriva. Dnes sa pomaličky začínajú využívať klimatické omietky, ktoré dokážu veľmi dobre regulovať vlhkosť v murive ale aj samotného vzduchu v miestnosti. V prípade realizácie samotnej klimatickej omietky sa môžeme baviť o životnosti 2x dlhšia ako u samotnej sanačnej omietky.

Dokončenie sanácie vlhkého muriva - sanačná omietka

Dokončenie sanácie vlhkého muriva – sanačná omietka

Tesnenie metódou podrezania muriva

Podľa typu muriva sa do muriva alebo steny vyrezávajú špeciálnymi pílami deliace škáry. Na zamedzenie vzlínania vlhkosti sa vkladajú izolačné tesniace pásy. Skladajú sa z plastu alebo plechu vystuženého vláknami.

Chemická injektáž

Vzhľadom na to, že murivo má obvykle v štruktúre dutiny, je možné ich použiť na nanesenie sušiacej a tesniacej hmoty. Krémové injektážne hmoty sa vstrekujú do vrtov a po svojej priebežnej penetrácii cez murivo vytvoria vodeodolnú vrstvu. Dnes je krémová injektáž muriva hojne využívanou metódou koncovými spotrebiteľmi, pretože sa dá vykonávať svojpomocne.Sanácia vlhkého muriva je sústava niekoľkých sanačných technológií, ktoré bez seba nemusia dobre fungovať. Pokiaľ si teda nie ste istí prečo Vaše murivo vlhne, môžete sa obrátiť na našu jedinečnú poradňu pre oblasť sanácie vlhkého muriva, alebo využiť našu poradenskú linku 731 565 565.

Aplikácia protisoľného podnáteru pod sanačnú omietku AquaSalt Stop

Aplikácia protisoľného podnáteru pod sanačnú omietku AquaSalt Stop

TRUMF sanace s.r.o.
Váš špecialista na sanáciu vlhkého muriva