Krémová injektáž a sanácie muriva svojpomocne

Pomôžeme vám - Západné s stredné Slovensko
OBAKO s.r.o.
Ing. Ján Hriech +421 903 561 431
poradenstvo, objednávky, doprava a platobné podmienky
Pomôžeme vám - Východné s stredné Slovensko
NANOERA s.r.o.
+421 949 513 003 objednávky, platby
+421 911 641 758 poradenstvo, služby
0
0

Dobrý deň, pán Schwarz.

Chcela by som vás požiadať o radu ohľadom injektáže vlhkého muriva. V súčasnosti máme osekanú omietku zo zavlhnutej steny (vrátane plesne) u cca 100 rokov starého domčeka. Tento zavlhlý múr susedí s vedľajším objektom (taktiež kamenné murivo). Múr nie je spoločný a je predpoklad, že medzi oboma nie je medzera. Určitý prievan však cítiť je …. Existujúci zavlhlý múr je zo zmiešaného muriva (viď. foto). Jedná sa o tehlu plnú pálenú, kotovicu, ale predovšetkým o kameň (podľa odhadu opuka).

Mala by som dve otázky:

1 / či a ako najlepšie použiť vašu cementovú zmes AquaStop Cream pri tejto skladbe muriva? A či by ste prípadne odporučil injektáž v dvoch úrovniach?

2 / či je možné injektáž muriva z tehly plnej pálenej vykonať čiastočne z interiéru a čiastočne z exteriéru? (Pýtam sa z dôvodu injektáže rohu)

Ďakujem za odpoveď.

S pozdravom

Nováková

  • You must to post comments
0
0

Dobrý deň pani Nováková.

Odpoveď na prvú otázku. Vzhľadom ku skladbe muriva, kde prevláda kameň a to najmä v dolnej časti muriva, odporúčam zhotoviť dvojradovú injektáž systémom AquaStop Cream. Tzn. prvú injektážnu líniu zhotoviť čo najbližšie k podlahe v osových vzdialenostiach 100 mm a druhý rad o 50 mm vyššie s posunutím o 50 mm, taktiež v osových vzdialenostiach 100 mm. Vrty aj u tohto druhu muriva zhotovte kolmo na zvislú rovinu muriva, tj. vodorovne. Horné vrty druhej línie budú na stredových vzdialenostiach spodných vrtov. Týmto spôsobom bude injektážna bariéra veľmi kvalitne vykonaná a tým výsledok pre zamedzenie kapilárne vzlínajúcej vlhkosti sa bude rovnať 100% istote účinnosti, tak ako by tomu bolo u krémovej injektáže muriva tehlového v jednoradovom zhotovení v priebežnej škáre.

Odpoveď na druhú otázku: To je tzv. kombinované navŕtanie rohov muriva. Na našich stránkach je toto prevedenie nakreslené v schematických nákresoch. Tu je link na schematické nákresy vrátane praktického návodu: https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk/vodorovne-rezy-pre-bezchybne-navrtanie-muriva/ Jedna skutočnosť ma trochu znepokojuje, podľa Vášho popisu, a to tá, že múr suseda je tesne primurovaný k Vašej stene. To, že cítite drobný prúdiaci vzduch medzi múrmi, by nasvedčovalo, že tam naozaj styk týchto dvoch samostatných múrov nie je, ale v dolnej časti, zrovna tam kde sa bude vykonávať injektáž, môže byť táto medzera zasypaná prachom a drobnými časticami stavebných materiálov. Toto je potreba preveriť, a to skúšobným vrtom do tejto hĺbky / medzery v dolnej časti, aby sa predišlo prípadnému problému.

S priateľským pozdravom

Jiří Schwarz

  • You must to post comments
0
0

Dobrý deň, ďakujem za Vašu odpoveď.

Ešte otázka, čo sa týka posledného odseku … Ako problém v prípadnom zistení zásypu medzi múrmi vidíte vzlínanie vlhkosti cez tento zásyp? Mal by ste návrh, ako prípadne tento problém vyriešiť?

Posielam schematický návrh prevedenia injektáže, mohol by ste na neho, prosím, mrknúť? Schéma injektáže je vo formáte PDF a tak kliknite na tento odkaz: RD-ss-injektáž

Moc ďakujem!

S pozdravom

P. Nováková

  • You must to post comments
0
0

Dobrý deň pani Nováková.

Vaša schéma navŕtania je v poriadku. Čo k tomu zásypu? Ak tam akési vyplnenie medzery je, injektáž by som zhotovil aj do zasypanej / vyplnenej medzery. Tzn. hĺbka vrtov by bola vykonaná až ku vonkajšej zvislej rovine steny suseda. Ale aj v tomto prípade jedno úskalie stále hrozí. Keby bola medzera zasypaná do vyššej polohy než by bola výška injektáže, a múr suseda by tiež vykazoval vlhkosť, mohlo by dochádzať k tzv. premosteniu vlhkosti z jeho neodizolovaného múru do Vašeho. Aby sme nepredbiehali, urobte na niekoľkých miestach kontrolné vrty. To nám čosi napovie.

S priateľským pozdravom

Jiří Schwarz

  • You must to post comments
0
0

Dobrý deň, ďakujem za rady. Vykonáme prieskum a uvidíme.

Prajem Vám zdravie a úspešné podnikanie.

S pozdravom

Petra Nováková

 

 

 

  • You must to post comments
0
0

Moc ďakujem za milé, a viem že aj úprimné, prianie. To isté prajem aj ja Vám.

Jiří Schwarz

  • You must to post comments
0
0

Dobrý deň pani Nováková. Predsa len by som Vám radšej poskytol ešte jednu radu, respektíve prípadný návrh riešenia. V prípade, že by ste naozaj zistili, že Vaša stena a múr suseda je v kontakte a múr suseda taktiež nemá funkčnú vodorovnú hydroizoláciu a tým by naozaj hrozilo premosťovanie vlhkosti od susednej steny do Vašej, musela by sa vykonať aj injektáž muriva suseda. Dali by sa teoreticky oba múry zainjektovať z Vašej strany ako celok alebo zainjektovat obe steny v rovnakej výške a to Vašu hrúbku steny od Vás a susedný múr z jeho strany. Môžu nastať napr. vyjednávacie komplikácie / neochota k súčinnosti, ale ak by sa kontrolnými vrtmi potvrdila tá popisovaná skutočnosť možného premosťovania vlhkosti, iné spoľahlivé riešenie nie je.

S priateľským pozdravom

Jiří Schwarz

 

 

  • You must to post comments
0
0

Dobrý den pane Slabý. Hydroizolační vana zhotovená bitumenovou stěrkou AquaStop Bitumen 2K má mnoho výhod oproti klasických asfaltových pásů. Ty dvě hlavní výhody jsou neoddiskutovatelné. To jsou:
Hydroizolace je bezešvá, beze spojů. Ta druhá obrovská výhoda této stěrky je, že má velmi dobrou přilnavost k většině druhů povrchů (podkladů) i zavlhlých, snadno se hladítkem nanáší i na svislé konstrukce, záhyby, nerovné podklady, což u asfaltových pásů toto neplatí a na svislých konstrukcích či záhybech se asfaltové pásy odchlipují apod. Jistě z praxe znáte. Dalšími, řekl bych neméně zajímavými výhodami jsou, že vzniká protiradonová bariéra, je do jisté míry pružná a nemá tendenci při drobných otřesech či pnutí praskat, velmi snadná aplikace, a nanáší se do cca. 6 mm, takže se nejedná o jakýsi nátěr, ale vznikne dostatečně silná hydroizolační vrstva. Nechci, aby to znělo jako demonstrace výhod, ale opravdu, kdo začal zhotovovat tyto izolace, již na jinou izolaci pro tyto účely neměl potřebu přejít. V neposlední řadě se dá použít na svislé izolace podúrovňového zdiva při odkopání, tam bych řekl, že je nenahraditelná. Dobře se dá kopírovat nerovnost zdiva, nestéká, vynikající přilnavost k zavlhlému podkladu, což je u odkopaného podúrovňového zdiva vždy, atd. Nanáší se ve dvou vrstvách hladítkem a každá vrstva je již dostatečně pevná po 24 hodinách. U podlahy je vhodnější po první zhotovené vrstvě zhotovovat druhou vrstvu za 48 hodin a použít nejlépe tenisky s nízkým vzorkem. Je to sice určitá technologická pauza, časové omezení, ale klady jistě převládají. Ještě asi zajímavými vlastnostmi bitumenové stěrky AquaStop Bitumen 2K jsou, že se velmi kvalitně spojí s širokou škálou jiných druhů stávajících izolací a materiálů, od injektážní již probíraných clon, asfaltových lepenek, nerezových plechů až po dřevěné konstrukce. No zvažte, případně zkuste.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel spol. TRUMF sanace s.r.o.
https://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk

  • You must to post comments
Zobrazuji 7 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, nižšie uvedené kolónky aby mohol byť Vaš dotaz zaradený do našej Poradne. Váš email nebude zverejnený.
Name*
E-mail*
Obrázok
Názov súboru Veľkosť
Momentálne nie sú nahrané žiadne súbory.
Maximálny počet súborov 6, maximálna veľkosť súborov 3MB.
Podporované formáty súborov: gif jpeg jpg png

Všetky údaje, najmä texty a fotografie uvedené na týchto webových stránkach sú výtvorom a vlastníctvom spoločnosti TRUMF sanace s.r.o., predstavujú jej know-how a ako také požívajú ochranu rovnako podľa autorských predpisov upravujúcich duševné vlastníctvo.

Kontakty na našej prevádzkareň

Západné Slovensko
OBAKO s.r.o., IČO: 44701985
tel:+421 903 561 431
info@obako.sk

Východné Slovensko
NANOERA s.r.o., IČO: 46882812
tel:+421 949 513 003
info@nanoera.sk

Kontakty na sídlo spoločnosti

Blatnická 14/3, Praha 5
IČO: 24271268
IČ DPH: SK4120141938
DIČ: CZ24271268